Category:

Botë

OBSH: Për shtetet me të ardhura më të ulëta janë siguruar 120 milionë teste të shpejta

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të sigurojë rreth 120 milionë testime të shpejta diagnostikuese për Kovid-19 për vendet me të ardhura...

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, deri më tani të infektuar me koronavirus janë 33.385.696 njerëz në të gjithë botën. Si pasojë...

Afganistan, sekuestrohen 4 tonë nitrat natriumi

Policia në Afganistan ka sekuestruar katër tonë nitrat natriumi, një kimikat që mund të përdoret për të prodhuar eksploziv, që është një...

Putin: Nuk po përmirësohet situata me virusin korona

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin sot paralajmëroi se situata me epideminë me virusin korona “nuk po përmirësohet”. Ai kërkoi që t’i dorëzohen raporte ditore dhe...

14.528 njerëz janë infektuar me koronavirus në Afrikë

Numri i personave të infektuar me Kovid-19 në Afrikë u rrit në 14.528, prej të cilëve 788 njerëz vdiqën, ndërsa 2.570 janë shëruar, kumtoi...

Deputetët gjermanë heqin dorë nga rritja e pagave

Deputetët në Parlamentin gjerman do të heqin dorë nga rritja e rregullt e pagave këtë vit për shkak të krizës së shkaktuar nga pandemia...

2000 fëmijë dhe adoleshentë të infektuar në Itali

Midis të infektuarve me koronavirus në Itali ka rreth 2000 fëmijë dhe adoleshentë, prej të cilëve rreth 60 janë hospitalizuar. Mes të infektuarve ka...

Junker: Sërish lejuam konflikt mes anëtarëve veriorë dhe jugorë

Ish-kryetari i KE-së, Zhan Klod Junker u shpreh për solidaritetin pamjaftueshëm mes anëtarëve veriorë dhe jugorë të BE-së në krizën e shkaktuar nga epidemia...

Kryeministri britanik me porosi pas daljes nga spitali

Kryeministri britanik Boris Xhonson i cili një javë kaloi në spitalin “Sent Tomas” në Londër për shkak të shërimit nga Kovid-19, menjëherë pas daljes...

Cilat vende kanë masa më të rrepta, cilat më të buta, në luftën kundër COVID-19

Sipas hulumtimeve të shkencëtarëve nga Universiteti i Oksfordit, Kroacia dhe Serbia edhe Sllovenia kanë masa më të rrepta për mbrojtje nga pandemia e virusit...

UNICEF-i paralajmëron se pandemia mund të jetë katastrofale për fëmijët

Pandemia me kronavirusin e rrezikon kujdesin themelor për fëmijët më të varfër në botë të cilët jetojnë në vendet në zhvillim dhe vatrat e...

Anketë: Të anketuarit presin që pandemia të zgjasë edhe katër muaj

Hulumtimi i realizuar në gjashtë vende tregoi se të anketuarit presin që pandemia e koronavirusit në Botë të zgjasë edhe katër muaj. Anketa, me...