Bota

Gjendja me Covid-19 në botë deri në orën 20:00

Sipas të dhënave të fundit, në botë janë regjistruar 585 mijë persona të infektuar me koronavirusin e ri. Prej tyre kanë vdekur 26.827, ndërsa janë shëruar 131.428 persona. - Numri i të infektuarve me koronavirus në Hungari është rritur në...

Mark Zuckerberg dhe Bill Gates japin 25 milionë dollarë për luftën kundër koronavirusit

Drejtuesi i Facebook-ut Mark Zuckerberg dhe bashkëshortja e tij Prisila Çan së bashku me fondin vullnetar të njërit nga themeluesit e Microsoftit Bill Gejts, do të japin 25 milionë dollarë për hulumtim të preparateve, me të cilat mund t’u...

Mjekja shqiptare në Itali flet për sakrificat e saj në luftën kundër koronavirusit

Selenica: Kam besim që të rinjët dhe fëmijët do ja dalin Mjekja shqiptare e cila punon në Itali, Romina Selenica në emsionin, Bon Bon në RTV21, tregoi për sakrificat nëpër të cilat ajo po kalon gjatë kësaj kohe kur Italia...

E tmerrshme, shifra rekorde në Itali, 969 vdekje në 24 orët e fundit

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me Koronavirus. Numri i viktimave ka shkuar në 9184, që do të thotë janë 969 viktima në 24 orët e fundit Kjo është dita me më...

SHBA-ja ndan 274 milionë dollarë për 64 vendet më të prekura me COVID-19

Qeveria amerikane njoftoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë ndarë 274 milionë dollarë për 64 shtete të botës që janë më të prekura nga koronavirusi COVID-19. Michael Pompeo sekretari i shtetit theksoi se qeveria amerikane është mobilizuar me shpejtësi...

Itali: Për 24 orë vdiqën 712 njerëz, autoritetet shëndetësore paralajmërojnë – ky akoma nuk është kulmi i epidemisë

Italia ende nuk e ka arritur kulmin e infektimit me koronavirus, deklaroi sot shefi i institutit nacional shëndetësor, pasi që në vend, për 24 orë u konfirmuan 6.150 të infektuar të rinj, dhe 712 raste të vdekjes. “Nuk e kemi...

KB: Karantina e rritë rrezikun nga dhuna familjare

Masat e ndërmarra restriktive në botë lidhur me luftën kundër koronavirusit të ri e rrisin rrezikun nga dhuna familjare, deklaroi raportuesja e posaçme e KB-së për dhunë ndaj grave, Dubravka Shimonoviq. “Është e madhe mundësia të rritet dhuna familjare. Për...

Në Iran 300 të vdekur pasi kanë pirë metil alkool për t’u mbrojtur nga koronavirusi

Thuajse 300 persona e humbën jetën, ndërsa mbi 1.000 janë sëmurë në Iran pasi kanë pirë metil alkool për t’u mbrojtur nga koronavirusi, njoftuan mediat iraniane. Në Iran alkooli është i ndaluar, ndërsa ata që e pinë zakonisht furnizohen nga...

ONP: Për shkak të Kovid-19 në botë mbi 25 milionë njerëz do t’i humbin vendet e tyre të punës

Humbjet globale të vendeve të punës si rezultat i krizës së koronavirusit mund të tejkalojnë shifrën prej 25 milionëve, siç ishin vlerësimet e vetëm disa ditëve më parë, vlerësuan përfaqësues zyrtarë të Kombeve të Bashkuara, duke theksuar se raporti...

Boris Johnson infektohet me koronavirus

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson ka dalë pozitiv në testin për koronavirus. Johnson këtë e ka konfirmuar vetë përmes një shkrimi në Twitter, teksa ka deklaruar se do të vazhdojë ta udhëheqë me obligimet shtetërore përmes video-konferencave. “Gjatë 24...
- Reklama -

Latest News

Hoti: LDK u vonua me veprime ndaj Qeverisë Kurti

Hoti thotë se qeverinë e re e presin vendime të shpejta që ri-vendosin partneritetin me SHBA dhe BE Ish-zëvendëskryeministri i...
- Reklama -

Vitia i kërkoi Kurtit ta ndryshojë orarin e kufizimit të lëvizjes

Ministri i Shëndetësisë në detyër, Arben Vitia i ka propozuar Kurtit, plotësim-ndryshimin e vendimeve në raport me masat të cilat kanë për qëllim mbrojtjen...

Zaev: U bëmë anëtare e 30-të e NATO-s, ia vlejti gjithçka

NATO është përcaktimi ynë strategjik për pavarësinë e shtetit, siguria është gjëja e rëndësishme jo vetëm për jetët dhe shëndetin e njerëzve, por edhe...

Jo zyrtarisht, zgjedhjet parlamentare më 11 tetor?

Zgjedhjet e 12 prillit, zyrtarisht janë anuluar për shkak të situatës me koronavirusin në vend. Tani nuk është precizuar data për mbajtje të zgjedhjeve...

Tateshi: Si i lejoi inspektorati shtetëror njerëzit që vinin nga Italia Veriore në Maqedoni të pa kontrolluar

Mjeku nga Aleanca për Shqiptarët, Bekim Tateshi në emisionin EU Click të TV21 tregoi se ku ishte gabimi i institucioneve shtetërore gjatë menaxhimit me...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com