Category:

Kulturë

Ismail Kadare përsëri në garë për çmimin Nobel

Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në nderim të 85-vjetorit të akademikut Ismail Kadare, do të organizojë një veprimtari shkencore me temën “Ismail Kadare, shkrimtar...

Sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës Aziri takoi ish-ministrin e Kulturës së Kosovës Valton Beqiri

Sekretari Shtetëror në Ministrinë e Kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Valmir Aziri priti në takim ish Ministrin e Kulturës së Republikës së...

Ndërron jetë kompozitori dhe dirigjenti Kristë Lekaj

Në moshën 85-vjeçare ndërron jetë kompozitori dhe dirigjenti i njohur, Kristë Lekaj. Lajmin e ka bërë të ditur Filarmonia e Kosovës. Lekaj është lindur...

Filmi ‘Zana’ në mesin e 25 filmave më të mirë të zgjedhur nga ’48 Hills’

Filmi ‘Zana’, me regji të Antonta Kastratit, një film tashmë me një sukses të dëshmuar përtej kufijve kombëtar, renditet në mesin e 25 filmave më...

Sekretari Aziri mori çmimin Grand Prix për kontributin e dhënë në kulturën shqiptare

Sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Valmir Aziri mori çmimin Grand Prix, për kontributn e tij të dhënë...

Filharmonia me koncert “Viti i Ri – fillim i ri!”

Me koncertin Viti i Ri – fillim i ri! i cili do të mbahet sonte (20:00) Filarmonia përfundon sezonin e koncerteve për vitin 2020....

Nis restaurimi i filmit të parë shqiptar

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit në Shqipëri ka bërë me dije se ka filluar procesi i restaurimit të filmit të parë shqiptar ”TANA”. Ky...

Rezultatet e konkursit “PENA IME – 2020” për fotografi dhe tregim

Drejtoria e manifestimit interdiciplinar “Pena ime”, në kuadër të Klubit të Shkrimtarëve “Jehona e Karadakut” – Kumanovë, ju njofton se thirrjes së konkursit publik...

Koncert fundviti për Nexhmije Pagarushën! Filharmonia e Kosovës erdhi në Shkup sepse në Prishtinë nuk ka kushte

https://youtu.be/ypj3pWjcjCg Filharmonia e Kosovës mbajti koncertin e fundvitit në sallën e Filharmonisë së Maqedonisë, ndërsa koncerti iu përkushtua bilbilit të muzikës shqipe, tashmë të ndjerës...

UNESCO shënon 50-vjetorin e vdekjes së Parashqevi Qiriazit

UNESCO përmes faqes së saj zyrtare ka njoftuar për shënimin e 50-vjetorit të vdekjes së Parashqevi Qiriazit më 17 dhjetor 2020. Organizata Arsimore, Shkencore...

Elyari dhe poezia e tij

Nga: Dritëro Agolli Poezia e Pol Elyar ka kohë që udhëton nëpër botë e mbushur plot me shqetësime dhe ëndrra. Në këtë udhëtim ajo...