Category:

Botë

SHBA, 4336 të vdekur në 24 orët e fundit! Numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë

Në 24 orët e kaluara, janë regjistruar 4.336 raste të vdekjes nga koronavirusi në SHBA, që është numri më i lartë në nivel ditor...

Gjykata Supreme konfirmon dënimin e ish-presidentes së Koresë së Jugut

Gjykata Supreme e Koresë së Jugut e ka konfirmuar dënimin me 20 vjet burg për ish-presidenten Park Geun-he për korrupsion dhe shpërdorim detyre. Ajo akuzohet...

Parashikimi pesimist i drejtorit të “Moderna”: Mendoj se përgjithmonë do të jetojmë me koronavirus

Stefan Bansel, drejtor ekzekutiv i kompanisë amerikane “Moderna”, e cila e prodhoi vaksinën kundër koronavirusit, thotë se SARS-KoV-2 nuk do të shkojë askund, se...

Shitjet e “Folksvagen” ulen për 15,2% në vitin 2020

Shitja e automobilave të kompanisë gjermane “Folksvagen” ka rënë për 15,2 për qind në vitin 2020, në nivel botëror, Arsyeja kryesore për këtë është...

Kina regjistroi rritjen më të madhe të të sapoinfektuarve me Kovid-19 që nga marsi i vitit të kaluar

Kina e regjistroi rritjen më të madhe të numrit të të sapoinfektuarve në pandeminë e virusit korona gjatë dhjetë muajve të kaluar, sepse numri...

OBSH: Në 46 vende të pasura të botës deri më tani janë shpërndarë 28 milionë vaksina

Që nga fillimi i shpërndarjes së vaksinave përgjatë botës për 36 ditë deri më tani janë dorëzuar rreth 28 milionë doza të vaksinave për...

KB-ja paralajmëron uri në Jemen, të paparë në 40 vitet e fundit

Mark Lukok, ndihmës sekretari i përgjithshëm i KB-së për Çështje Humanitare, u bëri thirrje sot SHBA-së të heqin dorë nga plani për të shpallur...

Ekipi i ekspertëve të OBSH-së arriti në Vuhan

Ekipi i ekspertëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë sot arriti në qytetin kinez Vuhan, ku nga fundi i vitit 2019 u zbulua koronavirusi i...

Mekonell refuzoi që Senati në mënyrë të jashtëzakonshme të vendos për impiçmentin e Trampit

Lideri i shumicës republikane në Senat, senatori Miç Mekonell, e refuzoi kërkesën e demokratëve të premten që në një seancë të jashtëzakonshme të Dhomës...

Pelosi e nënshkroi vendimin për impiçment të Trampit në Dhomën përfaqësuese

Pas votimit të mbrëmshëm për impiçment të presidentit amerikan Donald Tramp në dhomën përfaqësuese të SHBA-së, kryetarja e  Dhomës përfaqësuese, Nenesi Pellosi, përsëriti se...

Tramp e dënoi sërish dhunën në Kapitoll, por nuk tha asnjë fjalë për impiçmentin

Presidenti në largim i SHBA-së, Donald Tramp natën e kaluar, pas votimit të revokimit në Dhomën e Përfaqësuesve, përsëri e dënoi dhunën e javës...

Dhoma përfaqësuese për herë të dytë votoi impiçment ndaj Trampit

Gjithsej 222 deputetë nga Partia Demokratike dhe dhjetë Republikanë sot kanë dhënë votën për shkarkimin e presidentit amerikan, Donald Tramp. Ai ngarkohet për nxitje të...