Category:

Botë

HRV: Bajden duhet ta përforcojë mbrojtjen e të drejtave të njeriut në SHBA dhe në botë

Presidenti i sapozgjedhur i SHBA-së, Xho Bajden duhet të bashkëpunojë me liderët e shteteve të tjera të cilët synojnë për mbrojtjen e të drejtave...

Të premten është i mundur proces për impiçmentin e Trampit në Senat

 Liderët e Partisë Republikane të SHBA-së po shqyrtojnë mundësinë e fillimit të procesi për impiçment kundër presidentit Donald Tramp në Senat të premten, raportuan...

Debat në Kongres për revokim të Donald Trampit

Dhoma përfaqësuese e SHBA-së sot e ka vazhduar debatin për revokimin e presidentit Donald Tramp, për herë të dytë gjatë mandatit të tij. Gjatë ditës...

Trampi me fjalim të ri: Ju lutem pa dhunë

 Në fjalimin e tij të fundit drejtuar kombit përmes Foks Njuz, presidenti i SHBA-së Donald Tramp tha se ai nuk qëndron prapa sulmit në...

Lideri i Republikanëve në Dhomën përfaqësuese: Tramp është përgjegjës për sulmin në Kapitoll

Lideri i Republikanëve  në Dhomën përfaqësuese amerikane Kevin Mekarti, në debatin e sotëm  për impiçment të presidentit, vlerësoi se Donald Tramp është përgjegjës për...

Bajden shpreson në inaugurim tradicional, por gjithnjë e më i sigurtë është ai virtual

Inaugurimi i presidentit të sapozgjedhur amerikan, Xho Bajden do të mbahet më 20 janar, por edhe pse pritet kryesisht të jetë virtuale, ai edhe...

OBSH: Pothuajse pesë milionë të infektuar të rinj nga Covid-19 në botë javën e kaluar

Numri i infeksioneve nga koronavirusi në botë u rrit javën e kaluar për pothuajse pesë milionë, që është numër rekord për një javë që...

Kina hedh poshtë spekulimet e mediave për “punën e detyruar” në Xinjiang

Pekini ka hedhur poshtë spekulimet e përsëritura te disa  medieve perëndimore për "punën e detyruar" në Rajonin Autonom të Xinjiang-Ujgurit. Në një konferencë shtypi të...

Vriten 23 persona gjatë sulmeve ajrore izraelite në Siri

Të paktën 23 persona e kanë humbur jetën gjatë sulmeve ajrore në pjesën lindore të Sirisë ndaj postblloqeve të forcave qeveritare të sigurisë dhe...

Youtube ka bllokuar Trampin për të paktën shtatë ditë për shkak të nxitjes së dhunës

Youtube ka kumtuar se ka pezulluar kanalin e presidentit amerikan në largim Donald Tramp, pasi e ka shkelur rregulloren e abonuesve, me të cilën...

SHBA-ja më nuk i ruan vaksinat për dozën e dytë, shkojnë në vaksinim më masiv

Ministria amerikane e Shëndetësisë, njoftoi se menjëherë është vendosur që të shpërndahen vaksinat tjera kundër Kovid-19 me të cilat disponon shteti, në vend se...

Dhoma Përfaqësuese e Kongresit miratoi rezolutë për revokimin e Donald Trampit

Dhoma Përfaqësuese e Kongresit amerikan ka miratuar një rezolutë që kërkon shkarkimin e Donald Trampit, bazuar në amendamentin e 25-të të Kushtetutës së SHBA-së. Rezoluta...