Category:

Drejtësi

Prokuroria po kontrollon dhe grumbullon dokumentacion për import paralel të ilaçeve

Prokuroria themelore publike – Shkup po bën kontroll dhe grumbullim të dokumentacionit, i cili do të ndihmojë gjatë konfirmimit të fakteve dhe ndriçimit të...

Takim Mariçiq-Jurova: Digjitalizimi i gjyqësorit i nevojshëm si kurrë më parë

Ministri i Drejtësisë Bojan Mariçiq në mëngjes realizoi takim onlajn me komisaren evropiane për vlera dhe transparencë Vera Jurova, në të cilin është diskutuar...

“Monstra”, Raufi u largua nga salla, Ismailloviq dhe Aziri i mohuan pretendimet e prokurores Fetai që propozoi të paraburgosen

Nga frika apo rreziku se do të arratisen, prokurorja Fatime Fetai ka propozuar që të akuzuarve në rastin “Monstra”, Agim Ismailloviqit dhe Fejzi Azirit...

Shtyhet gjykimi për “Monstrën”

Sëmundja e avokatit Asmir Alispahiq, avokat mbrojtës i disa prej të pandehurve në lëndën “Monstra”, shtyu seancën e sotme për vrasjen e pesëfishtë në...

Seancë e re për rastin “Target-Fortesa”

Me prezantimin e dëshmitarëve të rinj sot në Gjykatën Penale Shkup është paraparë të vazhdojë procesi gjyqësor për rastin “Target-Fortesa”. Periudhën e kaluar me...

Korniza ligjore për momentin nuk lejon gjykim klasik onine

Ministri i Drejtësisë Bojan Maripiq thotë se korniza ligjore për momentin nuk lejon gjykim klasik onaljn siç ndoshta ka në shtete tjera. “Ne jemi të...

Gjykata e Apelit e pranoi ankesën, Boki 13 shkon në arrest shtëpiak

Gjykata e Apelit Shkup e pranoi ankesën e Bojan Jovanovskit, i dënuar në lëndën “Reket”, me çka vendim i Gjykatës së shkallës së parë...

Gjashtë vite burg për Toni Jakimovskin, dënohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Ish shef i kabinetit të Sasho MIjallkovit, Toni Jakimovski dënohet me 6 vjet burg për keqpërdorim të detyrës zyrtare. I akuzuari i dytë i...

Mile Janakieski në vetë-izolim, e pasigurt seanca e sotme për “27 prillin”

Në Gjykatën Penale sot duhet të vazhdojë gjykimi për organizatorët e ngjarjeve në Kuvend nga 27 prilli i vitit 2017. Seanca e mëparshme u shty...

Rasti “Talir”: Janakieski dhe Bozhinovski nga pronari i “Urban Invest” kanë kërkuar 15.000 euro

Pronari i ndërmarrjes “Urban Invest” të Kavadarit, Jovan Gërkov në dëshminë e tij sot në rastin “Talir”, deklaroi se ai personalisht mori urdhër nga...

Arrestohet Risto Novaçevski, kumbari i ish-kryeministrit Gruevski

Me urdhër të Prokurorisë për krim të organizuar dhe korrupsionin, policia mëngjesin e sotëm e arrestoi Risto Novaçevskin, kumbari i ish-kryeministrit Nikolla Gruevski, i...

Martin Protugjer pozitiv në Covid-19, seanca e Titanikut u shty

Ish-zyrtari i lartë i VMRO-DPMNE-së Martin Protugjer, tani i akuzuar në rastin "Titanik", doli pozitiv me Covid-19, për këtë shkak seanca e sotme u...