Category:

Magazina

Shkencëtarët pohojnë se lakuriqët janë rezistent në koronavirus

Me izolimin e gjenit të lakuriqit, shkencëtarët kanë ardhur deri në konkludim se kjo kafshë ka sistem unik imunologjik dhe është rezistent në koronavirus,...

Kinoteka vazhdon të shfaqë filma nën qiell të hapur

Kinoteka  kumtoi se vazhdon me shfaqjen e filmave në kinemanë verore nën qiell të hapur. Pas ciklit të jashtëzakonshëm të filmave me Çarli Çaplinin, fundi...

Mot me diell dhe nxehtë deri në 37 gradë, pasdite shi dhe bubullima

Moti në vend do të jetë me diell dhe i nxehtë me vranësira të vogla mesatare lokale. Në orët e pasdites do të ketë...

Hulumtim: Përdorimi i kufizuar i telefonave celularë e ulë rrezikun nga vdekja

Përdorimi i kufizuar i telefonave celularë deri dy orë në ditë, mund ta ulë rrezikun nga vdekja, tregojnë rezultatet nga hulumtimi i Universitetit në...

Sabri Fejzullahu dhe Big Mama vijnë me një këngë që i prek të dytë

Këngëtari i njohur Sabri Fejzullahu bëri të ditur se është duke u përgatitur për një album me shtatë këngë, e në mesin e këtyre...

Ngjarjet e mëdha që shënojnë 20 korrikun

1304. – Lindi poeti Petrarka (emri i vërtetë Françesko Petrarka), i njohur për përmbledhjen e tij të soneteve me titullin “Për Laurën”. 1621.  – Pjetër...

Sonte dhe nesër mot jostabil me shi të rrëmbyeshëm, bubullima, erë të përforcuar dhe ulje të temperaturës

Nën ndikimin e depërtimit të frontit atmosferik gjatë natës dhe nesër moti do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe jostabil, në shumë vende...

Promovohet monografia “Radusha, qytezë nën hijen e historisë” (Gjurmëve të një monografie), e autorit Ekrem Ebibi

Në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve- Shkup u bë promovimi i monografisë “Radusha, qytezë nën hijen e historisë” (Gjurmëve të një...

Hatixhe Muratova do të inçizojë këngën e parë “Buzë lumit Bregallnica”

Kinematografi Samir Luma në profilin e tij në Tëitter informoi se ylli në filmin “Toka e mjaltit” Hatixhe Muratova do të inçizojë këngën e...

Indi, shtyhet rihapja e Taxh Mahalit, shkak rritja e rasteve

Taxh Mahali në Indi, që ishte paraparë që sot t’i mirëpres vizitorët, do të qëndrojë mbyllur deri në një vendim tjetër, për shkak se...

Hulumtim: Disa të shëruarve nga COVID-19 mund të mos u kthehet shqisa e nuhatjes dhe e shijes

Një nga dhjetë pacientët kurrë nuk do ta kthejë shqisën e nuhatjes dhe të shijes pasi të shërohen nga koronavirusi, tregojnë rezultatet nga hulumtimet...