Category:

Shkencë & Teknologji

Italia mbyll TikTok-un pas vdekjes së 10-vjeçares në një sfidë

Prokurorët italianë kanë hapur një hetim për vdekjen aksidentale të një 10-vjeçareje që duket se mori pjesë në një sfidë në rrjetin e ndarjes...

“Veturat fluturuese” së shpejti realitet në Japoni

“Veturat Fluturuese” së shpejti realitet në Japoni. Kjo do të thotë se ato më nuk do t’i shohim vetëm në filma, por dhe në...

Shkencëtarët kanë zhvilluar terapi me peptide që parandalon formën të rëndë të Kovid-19

Studiuesit  amerikanë të Qendrës Mjekësore të Universitetit Rash kanë zhvilluar një terapi me peptide që mund të parandalojë zhvillim të formës së rëndë të...

Oksford do ta përshtasë teknologjinë për prodhimin e versioneve të reja të vaksinës kundër koronavirusit

Shkencëtarët e Universitetit në Oksofrd po përgatiten që sa më shpejt të prodhojnë versione të reja të vaksinës, të cilat mund luftojnë me mutacionet...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në Facebook...

“Teleperformance Shkup” mundësi e mirë – mund të punoni nga shtëpia

Kompania "Teleperformance Shkup" ofron mundësi të mirë për të gjithë ato që dinë të flasin gjermanisht mund të punojnë nga shtëpia. Këtë e bëri...

Kiber sulm ndaj qytetit Anzhe

Qyteti francez Anzhe nga e shtuna është viktimë e kiber sulmit që i paralizon të gjithë kompjuterët e tij. Sulmi është zbardhur në profilin...

Pse duhet të ndaloni së përdoruri Messenger-in e Facebook-ut menjëherë?

Nëse jeni një nga 1.3 miliardë përdoruesit e këtij aplikacioni, paralajmëron media e Amerikës së Veriut, një problem i ri dhe serioz mund t’ju...

I mori miliona përdorues WhatsApp, Signal pëson vështirësi teknike

Platforma e mesazheve, Signal, ka përjetuar vështirësi teknike ndërsa po punon për të sistemuar miliona përdorues të rinj. Disa përdorues, raportuan se mesazhet nuk...

Gjatë vitit 2020, Porsche shiti plot 200 mijë vetura elektrike

Prodhuesi nga Shtutgarti i Gjermanisë, Porsche, mund të jetë i lumtur me rezultatet globale të shitjes gjatë vitit të kaluar, pavarësisht se ka regjistruar...

Në tremujorin e tretë të vitit 2020 nga interneti janë hequr 1,3 miliardë profile të rrejshme

Organizata e Pavarur Bamirëse për Verifikim të Fakteve e Britanisë së Madhe, Full Fakt (Full Fact), e cila është partnere për verifikim të fakteve...

Rritje e numrit të shfrytëzuesve të Signal, njerëzit po ikin nga WhatsApp

Aplikacioni për dërgimin e porosive Signal shënoi rritje drastike të numrit të shfrytëzuesve pasi aplikacioni WhatsApp i ndryshoi rregullat. WhatsApp i ndryshoi rregullat dhe shumë...