Zaev takon kryeministrin grek Micotakis, “Greqia lobues dhe mbështetës i RMV-së në procesin e bisedimeve me BE-në”

Must Read

Suarez nënshkruan me Atletiko Madridin

Luis Suarez zyrtarisht është lojtar i Atletiko Madridit. Lojtari nga Uruguai, i cili e braktisi Barcelonën me...

Poliklinika të reja do të ketë në Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re – premtoi Filipçe

Poliklinika të reja do të ketë në lagjet Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re,...

Formacionet e mundshme Inter – Fiorentina

Sot fillon xhiro e dytë e Serie-A, por për Interin ballafaqimi me Fiorentinën, sonte do të jetë...
- Advertisement -

E deri sa Bullgaria po bëhet pengesa e radhës e rrugës eurointegruese të Maqedonisë së Veriut, marrëdhëniet e vendit tonë me Greqinë duket se nuk kanë qenë ndonjëherë më të mira. Me tejkalimin e kontestin gati se 30 vjeçar për emrin, komunikimet zyrtare mes qeveritarëve të dy vendeve janë të vazhdueshme ndërsa në Athinë sot kryeministri Zoran Zaev takoi homologun grek Kirijakos Micotakis. Nga kryeministria informojnë se dy kolegët këtë takim e kanë vlerësuar si të rëndësishëm dhe kontribut shtesë për avancimin e raporteve mes dy vendeve. “Greqia mbetet lobist dhe mbështetës i fortë i vendit tonë në procesin vijues të bisedimeve me Bashkim Evropian , i cili duhet të fillojë me konferencën e parë ndërqeveritare gjatë udhëheqjes së Gjermanisë me Këshillin e BE-së”, shkruhet në kumtesë. Dy kryeministrat në takim kanë folur edhe për bashkëpunimin e ardhshëm dhe për zbatimin e dispozitave nga Plani i Veprimit nga Marrëveshja e Prespës, mes të cilave prioritet ka vazhdimi i punës së komiteteve të përbashkëta të ekspertëve për çështje historike, arsimore dhe arkeologjike, si dhe puna e Komitetit për dialog të biznesit për gjetjen e zgjidhjeve për markat dhe brendet të mbrojtura dhe për nxitje shtesë të politikave të cilat duhet ti lehtësojnë relacionet e biznesit.

- Advertisement -

Suarez nënshkruan me Atletiko Madridin

Luis Suarez zyrtarisht është lojtar i Atletiko Madridit. Lojtari nga Uruguai, i cili e braktisi Barcelonën me lot në sy, pasi ishte...

Poliklinika të reja do të ketë në Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re – premtoi Filipçe

Poliklinika të reja do të ketë në lagjet Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re, paralajmëroi sot ministri i Shëndetësisë,...

Formacionet e mundshme Inter – Fiorentina

Sot fillon xhiro e dytë e Serie-A, por për Interin ballafaqimi me Fiorentinën, sonte do të jetë ndeshja e parë për sezonin...

Për momentin nuk ka nevojë për masa restriktive shtesë – deklaroi Filipçe

Për momentin nuk ka nevojë për masa restriktive shtesë, sepse pas rritjes iniciale të numrit të të infektuarve nga Kovid-19 gjendja është...

Portieri i Genoas, Mattia Perin pozitiv me Covid-19

Portieri i Genoas, Mattia Perin ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Këtë e ka bërë të ditur kreu i...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -