Zaev për TV21: S’ka nevojë për takim liderësh për çështjet Maqedoni-Bullgari, Mickoski s’është për marrëveshje për asnjë temë!

Must Read

Si shpërndahet virusi korona nëpërmjet ajrit?

https://youtu.be/6h7Ng485u_w Rreziku i infektimit është më i larti në ambiente të mbyllura,...

Privilegje edhe për Covid-19! Sa presin deputetët e sa qytetarët për testim?

https://youtu.be/YZbLF2knoKY Përderisa qytetarët me simptoma serioze të kovid 19 presin disa ditë...

Numër rekord, 1.085 të infektuar me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë, bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit nga 3294 testime të realizuara...

Kryeministri Zoran Zaev, i pyetur nga TV21, se a po planifikon të thërrasë takim liderësh për çështjen e historisë dhe gjuhës maqedonase, që po kontestohen nga Bullgaria, tha se nuk sheh nevojë për takim të tillë, gjë që dje e kërkoi kreu i opozitës VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski.

“Nuk shoh nevojë për takim liderësh. Sidomos me një njeri që nuk ka qëndrim për asnjë çështje të rëndësishme nacionale ose strategjike. Gjuha maqedonase, identiteti maqedonas dhe veçantia janë të konfirmuara ndërkombëtarisht dhe njihen nga e gjithë bota. Me fqiun tonë, Bullgarinë, kemi marrëveshje për bashkëpunim dhe fqinjësi të mirë, i cili është nënshkruar edhe në gjuhën maqedonase. Presim që në frymën e kësaj marrëveshjeje, të vazhdojnë që bashkërisht t’i ndërtojmë marrëdhëniet. Për temat që dalin nga Marrëveshja shprehim vullnet t’i zgjidhim përmes punës së komisioneve që kanë kompetenca për këtë. Mickoski nuk është për marrëveshje për asnjë lloj teme, ai kërkon mënyrë vetëm se si ta dëmtojë shtetin, posaçërisht proceset që na çojnë drejt BE-së”, tha Zaev për TV21.

  • Tags
  • 1

Si shpërndahet virusi korona nëpërmjet ajrit?

https://youtu.be/6h7Ng485u_w Rreziku i infektimit është më i larti në ambiente të mbyllura, por mund të zvogëlohet nëse...

Privilegje edhe për Covid-19! Sa presin deputetët e sa qytetarët për testim?

https://youtu.be/YZbLF2knoKY Përderisa qytetarët me simptoma serioze të kovid 19 presin disa ditë për t'u testuar, duket se...

Numër rekord, 1.085 të infektuar me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë, bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit nga 3294 testime të realizuara 1.085 persona kanë rezultuar pozitivë...

A kanë deputetët algoritëm për izolim? Stojanov: Është e mundur të “manipulojnë” me protokollet

https://youtu.be/j-tfCT_ztOE Dilema për atë se kush duhet të shkojë në izolim e kush jo! A ka diskriminim...

Dy djem të paralizuar, babai Enveri kërkon ndihmë

https://youtu.be/SZZXCBQ-U9g Bekimi dhe Agimi janë dy djemtë e familjes Ramadani nga fshati Gërçec i Shkupit.Njëri është 20...

More Articles Like This