Rusi, mbi 1.300 të arrestuar në protestat kundër luftës

TË FUNDIT

Më shumë se 1 mijë e 300 njerëz janë arrestuar në dhjetëra qytete në të gjithë Rusinë, të cilët po protestonin kundër luftës, sipas grupit të pavarur të monitorimit të protestave OVD-Info.

Grupi tha se shifra përfshin të paktën 502 njerëz në Moskë dhe 524 njerëz në Shën Petersburg.

Me pushtimin e tij të Ukrainës që lëkundet keq, Presidenti rus të mërkurën njoftoi “mobilizimin e pjesshëm” të menjëhershëm të qytetarëve rusë. Ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, tha në televizionin rus se vendi do të thërrasë 300 mijë rezervistë.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky bëri thirrje të mërkurën që të krijohet një gjykatë speciale për të ndëshkuar Rusinë për pushtimin e Ukrainës gjatë fjalimit të tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

“Ky do të bëhet një sinjal për të gjithë agresorët, se ata duhet të vlerësojnë paqen ose të vihen para përgjegjësisë nga bota”, tha Zelensky./21Media

error: Content is protected !!