Ndryshimet ligjore në arsim askund, Xhaferi: Le të merren vesh partitë për komisionet në Kuvend

Must Read

Spasovski: Opinioni të mos gjykojë para kohe, incizimi i ri në Manastir i jep dimension të ri rastit

https://youtu.be/tgfV4ayazXg Pasi në opinionin publik doli video e re lidhur me incidentin...

“U bllokua lidhja” – testohet platforma online, vauçerë për kompjuterë nuk u parapanë në pakon e katër ekonomike

https://youtu.be/HgoY-ueOrl0 Ministria e Arsimit dhe Shkencës gjatë fundjavës siguroi se platforma nacionale...

Rusia serinë e parë e vaksinës kundër Kovid-19 ia dërgoi Bjellorusisë

Rusia e dërgoi serinë e parë të vaksinës së saj “Sputnik V” kundër Kovid-19 në Bjellorusi në...
- Advertisement -

Që të jenë në kuadër të ligjit të gjitha ndryshimet në procesin arsimor, Qeveria tashmë i ka propozuar Kuvendit që të realizojë ndryshime të ligjit të arsimit fillor dhe të mesem. Por, Kuvendi nuk i ka formuar ende komisionet të cilat duhet të diskutojnë për këtë çështje.

Autoritetet arsimore janë optimiste se Kuvendi do t’i formojë shpejt komisionet dhe ndryshimet ligjore do të jenë të miratuara në kohë.

- Advertisement -

“Unë pres trupat kuvendore të formohen së shpejti. Ne jemi të përgatitur në tërësi si me protokollet dhe me programet arsimore. Ajo çfarë duhet të dihet është se në ligjin për arsim të mesëm duhet të sillen menjëherë shkurtimi i orëve në 159 ditë. Do ta miratojmë në tërësi dhe do ta aneksojmë”, deklaroi ministrja e Arsimit dhe Shkencës, Mila Carovska.

Nga Kuvendi nuk tregojnë se kur do ta fusin ligjin në procedurë, pasi fillimisht presin që partitë parlamentare të merren vesh për komisionet kuvendore.

- Advertisement -

Procedura parasheh që çdo ndryshim dhe plotësim të ligjit, i njëjti të propozohet nga Qeveria deri në Kuvend. Ligji futet në procedurë kuvendore dhe diskutohet në komisionet amë. Në këtë rast ndryshimet ligjore në arsim duhet të diskutohen në Komisionin për Arsim dhe Shkencë.

“Kryetari Xhaferi do ta thërrasë seancën për formim të trupave të punës në Kuvend në momentin kur partitë politike do të dorëzojnë propozim. Deri në këtë moment propozim i tillë nuk është dorëzuar asnjë parti. Sapo të dorëzohet i njëjti, kryetari mund ta thërrasë seancën”, njoftuan nga Kabineti i kryeparlamentarit Talat Xhaferi.

- Advertisement -

Nevoja për ndryshimet ligjore në arsim vjen për shkak se viti shkollor është prolonguar për më 1 tetor ndërkaq ligji parasheh që ai të jetë më 1 shtator, ora mësimore në shkolla fillore të zgjasë 40 minuta dhe në shkolla të mesme 45, ndërkaq tash ato do të zgjasin për 10 minuta më pak. Gjithashtu, ligji parasheh që procesi arsimor realizohet në shkolla, por në disa shkolle ai do të zhvillohet edhe në formë online. Ndryshime ka edhe në planprogramet sepse të njëjtat janë shkurtuar.

- Advertisement -

Spasovski: Opinioni të mos gjykojë para kohe, incizimi i ri në Manastir i jep dimension të ri rastit

https://youtu.be/tgfV4ayazXg Pasi në opinionin publik doli video e re lidhur me incidentin në Manastir, ministri i Punëve...

“U bllokua lidhja” – testohet platforma online, vauçerë për kompjuterë nuk u parapanë në pakon e katër ekonomike

https://youtu.be/HgoY-ueOrl0 Ministria e Arsimit dhe Shkencës gjatë fundjavës siguroi se platforma nacionale për mësim nga distanca tashmë...

Rusia serinë e parë e vaksinës kundër Kovid-19 ia dërgoi Bjellorusisë

Rusia e dërgoi serinë e parë të vaksinës së saj “Sputnik V” kundër Kovid-19 në Bjellorusi në ekzaminim  klinik, që është dërgesa...

Në Kosovë 3 viktima dhe 48 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar 645 gjithsej...

Zona të sigurta për parkingje familjare, parkingje pa pagesë për prindër me fëmijë dhe gra shtatzëna

https://youtu.be/ycUdHefefqY Prindërit me fëmijë deri në moshën 3 vjeçare dhe gratë shtatzëna  do të kenë vende të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -