Klinika për psikiatri: Shëndeti mendor është i rëndësishëm veçanërisht në kushte të pandemisë me Covid-19

Must Read

Mickoski në TV21: S’ka më parim “fituesi me fituesin” por “programi me program”

Kreu i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, i ftuar në emisionin ClickPlus në TV21 deklaroi se që...

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është...
- Advertisement -

Shëndeti mendor është i rëndësishëm gjatë pandemisë aktuale me Covid-19. Në afat më të gjatë, njerëzit të cilët kanë qenë të infektuar ose kanë pasur simptoma të sëmundjes me Covid-19, mund të ekspozohen në rrezik nga sëmundjet mendore, siç janë depresioni, shqetësimi, lodhja dhe çrregullim i stresit post-traumatik dhe pas përfundimit të mjekimit, thonë nga Klinika universitare për psikiatri me rastin e Javës botërore për ngritjen e vetëdijes për shëndet mendor.

Nga Klinika sqarojnë se infeksionet e rënda të koronavirusit mund të kenë edhe pasoja psikiatrike, duke përfshirë edhe efekte të mundshme direkte ndaj sistemit qendror nervor, shkallën e kompromisit fiziologjik,  për shkak të oksigjenit të ulët në gjak, përgjigjes imunologjike, të cilat kanë të bëjnë me ndikimin më të gjerë social, duke përfshirë edhe izolim social, shqetësim për infektimin nga persona të tjerë dhe stigma.

Prej atje përkujtojnë se në periudhën e fundit gjithnjë e më shumë linja telefonike janë dedikuar për mbështetje psikiatrike të qytetarëve:

-të rritur në vetizolim 072 919 009
-nëna shtatzëna dhe pas pas lindjes 078 378 766
-prindër të fëmijëve të moshës parashkollore dhe shkollore 072 912 676
-adoleshentë 078 378 728
-prindër të fëmijëve me pengesa në zhvillim 070 291 574
-mbështetje psikologjike në gjuhën shqipe 070 291 657.

- Advertisement -

Latest News

Çegranasit në pritje të fushës së sportit! Komuna e Gostivarit dhe ARS ia hedhin fajin njëra-tjetrës

https://youtu.be/Q4_FXhlBS4Q Banorët e Çegranit ende janë në pritje të rikonstruimit të fushës së sportit në fshatin e...

TV21 në zonën e kuqe të klinikës infektive! Vetëm në 24 orët të fundit janë hospitalizuar tre pacientë të rinj

https://youtu.be/fh8r2tuCvAQ Jovica Paunoski, Gazetar TV21: Kjo prapa meje është Klinika infektive. Çdo ditë numri...

Kritika për mësimin online! Inspektorati s’i ka verifikuar lëshimet, janë në vetëizolim

https://youtu.be/JAU8iVA1Dg0 Unioni i nxënësve të shkollave të mesme sot ka dalë me një sërë kritika për mënyrën...

Nga sonte deri të hënën orë policore! Qytetarët të revoltuar, Filipçe insiston për kontrolle më të ashpra

https://youtu.be/LEiNXM7EEU8 Lëvizja e lirë e qytetarëve zgjati vetëm 10 ditë. Pasi më 26 maj u shfuqizua, dje...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -