“Jeta është brenda nesh, ne jemi brenda jetës”! Personat me nevoja të veçanta mbledhin para për të blerë karroca

TË FUNDIT

Thellohet bilanci tragjik i tërmetit në Indonezi, numri i viktimave shkon në 67

Të patën 67 persona kanë humbur jetën dhe qindra u lënduan kur një tërmet i fuqishëm ndodhi në ishullin...

Kosovë, Avdullah Hoti kërkon debat publik me kundërshtarët

Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, i cili edhe është i nominuar për kryeministër nga LDK në zjgedhjet e 14...

Hoti: Vjosa Osmani dje ka mbyllur të ardhmen e saj politike

Kandidati për kryeminister nga radhët e LDK-së, Avdullah Hoti në emsionin “Argument Plus” në RTV21 komentoi edhe vendimn e...

Britania mbyll të gjitha korridoret e udhëtimit

Mbretëria e Bashkuar do të mbyllë të gjitha korridoret e udhëtimit nga e hëna në mëngjes për të “mbrojtur...

I dashuri turk i Genta Ismajlit bën tatuazh në trup shqiponjën

Një ndër çiftet më të komentuara është Genta Ismajli dhe Huseyin Usta. Që prej momentin që ata e bënë publike...

“Jeta është brenda nesh, ne jemi brenda jetës”.  Me këtë moto personat me nevoja të veçanta ka disa javë që po mbledhin të holla për blerje të karrocave.

Një qytetarë që kishte dal me karrocë për shëtitje, tha se karroca për personat që nuk munden të ecin është një gjë shumë e rëndësishme.

“Është shumë mirë për një invalid me pas karrocë, është një rëndësi e madhe se invalidi nuk mundet me ec pa karrocë, ja sikur unë që jam tani kjo neve shumë na ndihmon komunat me na ndihmua shumë mirë është”, tha një qytetar.

Kryetari i Shoqatës “Sos Vita” e cila edhe ka bërë organizimin, thotë se nuk kanë pasur mbështetje nga institucionet dhe për këtë kanë filluar vetë të mbledhin të holla për personat që nuk munden të sigurojnë një karrocë.

 “E rëndësishme është se atij personi me aftësi të kufizuar që ai të del nga shtëpia e vetë ashtu siç ka dëshirë ne jemi si shoqatë dhe nuk dallojmë fe nuk dallojmë komb ne duhet t’i ndihmojmë njeri-tjetrit. Nëse nuk ndihmojmë njëri tjetrin atëherë kotë që jetojmë në këtë botë”, u shpreh Ertan Shakiri “Sos Vita”

Mbledhja e të hollave do të vazhdoj deri në fund të muajit kur me 3 dhjetor do të shpërndahen karroca për personat me nevoja të veçanta.

Por shpesh herë këta persona përballen edhe me parkimin e makinave nëpër trotuare me çka vështirësohet lëvizja e tyre.

TË NGJAJSHME