Grubi dhe Tahiri: Testet PCR mes Kosovës dhe Maqedonisë të panevojshëm

Must Read

Platforma për mësim online sërish “error”, nxënës pa pajisje kompjuterike! Carovska: Le ta ndjekin RTM-në

https://youtu.be/Y2f867pMnLg Dy ditë para fillimit të vitit të ri shkollor arsimtarja po...

Komuna e Kërçovës u ndau grante 21 personave për hapjen e bizneseve të reja

Në Komunën e Kërçovë u nënshkruan kontratat për 21 persona të cilët u subvencionuan për hapjen e...

Dauti-Bekteshi, debat i nxehtë për rrymën. Nëse kompanitë ndërrojnë mendje, Komisioni do të ndryshojë vendimin

https://youtu.be/igYaVIHpNPw Qeveria të gjejë zgjidhje që çmimi i energjisë elektrike të ulet,...
- Advertisement -

Zëvendëskryeministri i parë i vendit Artan Grubi dhe homologu e tij kosovar, Besnik Tahiri, gjatë konferencës për media që kishin sot thanë se gjatë takimit të tyre kanë biseduar për hapjen e kufijve mes dy vendeve pa PCR test. Grubi dhe Tahiri thanë se hapja e kufijve do të ndikonte shumë në ekonominë e të dyjave vendeve po ashtu edhe tek qytetarët.

-Qëndrimi im është që kufijtë tanë duhet të liberalizohen për nga shembulli i kufijve mes Kosovës dhe Shqipërisë të cilat janë të hapura dhe keni lëvizje të jashtëzakonshme mes dy vendeve, në veçanti në sezonën turistike dhe  transmetimi i infektive  me Covid-19 nga Shqipëria në Kosovë dhe anasjelltas ishte minimal,- deklaroi Artan Grubi, zëvendëskryeministri i parë.

- Advertisement -

Zv/kryeministri i Kosovës, Tahiri tha se gjatë takimit kanë diskutuar për 3 tema të rëndësishme për të dyja vendet, siç është procesi i integrimit evropian, rruga Shkup- Bllacë dhe hapja e kufijve.

-Për mua është totalisht e palogjikshme që ne të kemi një sistem të testimit bilateral përderisa me Shqipërinë është e hapur, shkëmbimi i qytetarëve mes Kosovës dhe Shqipërisë ka qenë shumë i madh,- tha Besnik Tahiri zv/kryeministër i Kosovës.

- Advertisement -

Shembulli i njëjtë për kufijtë duhet të zbatohet edhe me vendet tjera të rajonit dhe jo vetëm Kosovën, mes tjerash shtoi Grubi.

- Advertisement -
  • Tags
  • 1

Platforma për mësim online sërish “error”, nxënës pa pajisje kompjuterike! Carovska: Le ta ndjekin RTM-në

https://youtu.be/Y2f867pMnLg Dy ditë para fillimit të vitit të ri shkollor arsimtarja po bën prova me nxënësit se...

Komuna e Kërçovës u ndau grante 21 personave për hapjen e bizneseve të reja

Në Komunën e Kërçovë u nënshkruan kontratat për 21 persona të cilët u subvencionuan për hapjen e bizneseve të reja dhe hapjen...

Dauti-Bekteshi, debat i nxehtë për rrymën. Nëse kompanitë ndërrojnë mendje, Komisioni do të ndryshojë vendimin

https://youtu.be/igYaVIHpNPw Qeveria të gjejë zgjidhje që çmimi i energjisë elektrike të ulet, aq më tepër tani në...

72 të shëruar dhe 54 raste të reja me Covid-19 në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës sot bëri të ditur se gjatë 24 orëve të fundit nuk është raportuar asnjë rast...

Aktvendimi për rastin “Dhuna në Qendër”, Janakievski dënohet 1 vit burg me kusht, Gruevski 1.5 vjet

https://youtu.be/mHly5evsDSo Ish kryeministri Gruevski u dënua me një vjet e gjysmë burg, derisa ish ministri Mile Janakieski...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -