Fon der Lajen: BE-ja e gatshme t’i ndihmojë Libanit

Must Read

1 viktimë, 141 raste të reja me Covid-19 dhe 94 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1559 testime të realizuara për të...

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të lartë – thonë nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”.

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të pandryshuar dhe të lartë për më shumë se 60...

Kosovë, 2 viktima dhe 46 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me...
- Advertisement -

Bashkimi Evropian është i gatshëm t’i ndihmojë Libanit me tregti dhe mbështetje doganore, me qëllim që vendi t’i sanojë pasojat nga shpërthimi i tmerrshëm në Bejrut, deklaroi sot kryetarja e Komisionit Evropian Ursula fon der Lajen.

“Komisioni është i gatshëm që të hetojë se si mundet t’i përmirësojë marrëdhëniet tona tregtare në këtë kohë sfiduese, veçanërisht në kuptim të tregtimit të mëtutjeshëm dhe lehtësimeve doganore”, tha Fon der Lajen pas bisedës telefonike me kryeministrin libanez Hasan Diab.

- Advertisement -

Ajo ofroi ndihmë edhe për rekonstruktim dhe rimëkëmbje të Bejrutit, si dhe ndërmjetësim në negociatat me institucione ndërkombëtare financiare për ndihmë.

Deri më tani BE-ja dërgoi 100 zjarrfikës dhe anije ushtarake për evakuim mjekësor në Liban dhe e aktivizoi sistemin satelitor të hartës Kopernik që të lehtësohet kërkimi.

- Advertisement -

1 viktimë, 141 raste të reja me Covid-19 dhe 94 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1559 testime të realizuara për të dyshuar të prekur me Covid-19...

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të lartë – thonë nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizimi”.

Qytetarët e Shkupit pinë ujë me cilësi të pandryshuar dhe të lartë për më shumë se 60 vjet, tregojnë rezultatet e analizave...

Kosovë, 2 viktima dhe 46 raste të reja me Covid-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej...

Suarez nënshkruan me Atletiko Madridin

Luis Suarez zyrtarisht është lojtar i Atletiko Madridit. Lojtari nga Uruguai, i cili e braktisi Barcelonën me lot në sy, pasi ishte...

Poliklinika të reja do të ketë në Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re – premtoi Filipçe

Poliklinika të reja do të ketë në lagjet Gjorçe Petrov, Butel, Karposh, Aerodrom dhe Lisiçe të Re, paralajmëroi sot ministri i Shëndetësisë,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -