Array

Fituesi i Pulicerit, Rob Kuzni, vjet e kishte lënë gazetarinë

Must Read

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo...
- Advertisement -

Menjëherë pas ndarjes së Çmimeve Pulicer për gazetari në Nju Jork, u bë e ditur se njëri prej laureatëve, gazetari Rob Kuzni, vitin e kaluar kishte vendosur të lë gazetarinë, për shkak se me pagën e tij nuk kishte arritur të mbulonte shpenzimet e jetës.
Njëri nga fituesit e sivjetmë të Çmimit Pulicer për gazetari, Rob Kuzni, ka vendosur të lë gazetarinë, ngase me pagën e tij nuk ishte në gjendje të mbulojë shpenzimet.
Siç njoftoi portali amerikan, Slejt, Kuzni, fitues i Çmimit Pulicer në kategorinë e raportimit lokal, ishte larguar vitin e kaluar nga gazeta Dejli Briz, nga Torensi në Kaliforni, në të cilin kishte botuar artikuj hulumtues për korrupsionin në shkollat lokale, për ç’gjë edhe u shpërblye me Çmimin Pulicer.
Kuzni filloi punën si ekspert për marrëdhënie me opinionin në një fondacion në Universitetin e Karolinës Jugore dhe kishte konfirmuar se me keqardhje ka lënë gazetarinë, por se këtë e ka bërë për shkak se paga në gazetë ishte tejet e vogël dhe se mezi i mbulonte shpenzimet mujore me të.
Çmimet Pulicer u ndanë të hënën në mbrëmje, gjatë ceremonisë në Universitetin Kolumbia, në Nju Jork. Tri Çmime Pulicer i fitoi gazeta prestigjioze, Nju Jork Tajms, në kategoritë e hulumtimit ndërkombëtarë, për tekstet për sëmundjen e Ebolas në Afrikë dhe për foto-montazhë. Gazeta Los Anxheles Tajms fitoi dy Çmime, në kategorinë e reportazhit dhe kritikës televizive./21 Media

- Advertisement -

Memorandumi nuk do të ndikojë në negociatat?Holshtajn: Bullgaria t’i zgjidhë çështjet në mënyrë bilaterale

https://youtu.be/bpuDiX-k1bM Presioni i Bullgarisë përmes memorandumit deri te vendet anëtare të BE-së të ndikojë që interpretimet bullgare...

Ministri me premtime të njëjta, “Programi për ambient jetësor i mirë vetëm në letër”

https://youtu.be/2m6zRZ0jE5w Për ndotjen, shpëtimin e ambientit jetësor dhe ekologjinë e cila çdo ditë e më shumë është...

Konfirmohen dënimet me burg për “Tankun”, Jankullovska do të shkojë në burg, Gruevski mbetet në Budapest

https://youtu.be/1gIbSTVFia4 Refuzohen ankesat e tre të dënuarve për blerjen e Mercedesit luksoz prej 600 mijë eurove –...

“Stop Rusino” kërkon mbylljen e deponisë, Nuredini: Edhe për disa vite Rusino e hapur!

https://youtu.be/RCGqvEZnlp8 Deponia Rusino vazhdon të jetë e bllokuar  nga aktivistet e lëvizjes “Stop Rusino” Kërkojnë që kjo...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -