ESHS: Vitin e kaluar për 3,6 për qind rritje të vdekshmërisë në krahasim me vitin 2018

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Numri i vdekjeve në vend, vitin e kaluar u rrit për 3,6 për qind në krahasim me vitin 2018 dhe është 20.446. Pjesa më e madhe janë meshkuj, edhe atë me 10.616 ose gjithsej 51,9 për qind. Mosha mesatare e meshkujve është 71,6 vjeç, ose 76 vjeç për gjininë femërore, apo për 4,4 vjet më e lartë se mosha mesatare tek gratë, sipas Entit Shtetëror për Statistikë.

Numri i vdekjeve të foshnjave është 112, ndërsa pjesa e tyre në numrin e përgjithshëm të vdekjeve është 0,5 për qind në 100 vdekje.

- Advertisement -

Sipas të dhënave, numri më i lartë i vdekjeve ishte në muajin janar 2.027.

Ashtu si vitet e kaluara, pjesa më e madhe e vdekjeve është për shkak të sëmundjeve të sistemit të qarkullimit të gjakut, edhe atë me 51,8 për qind të të gjitha rasteve të vdekjeve, e pasuar nga neoplazmat edhe atë tek 18,6 për qind të vdekjeve, më pas me 4,6 për qind janë rastet e vdekjes nga sëmundje endokrine, ushqyese dhe metabolike, si dhe me 4,4 për qind nga të gjitha vdekjet janë rastet me sëmundje të sistemit respirator

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This