ZGJEDHJET

Category:

Evropë

Merkel: Hapje të kapitujve të parë nga negociatat me Shkupin dhe Tiranën këtë vit

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot i prezantoi prioritetet e kryesimit të vendit të saj me BE-në në gjashtë muajt e ardhshëm, duke...

KE aprovon planin gjerman prej 500 miliardë eurosh ndihma kundër Covid-19

Komisioni Evropian ka aprovuar planet gjermane për të krijuar një fond prej 500 miliardë eurosh (564 miliardë dollarë) për të mbështetur bizneset...

Austria me paralajmërim të mos udhëtohet në Bullgari, Rumani dhe Moldavi

Autoritetet austriake i paralajmëruan qytetarët të mos udhëtojnë në Bullgari, Rumani dhe Moldavi për shkak përhapjes së koronavirusit të ri në këto...

UNHCR: Hungaria të heqë dorë nga rregullat e rrepta për azil

Agjencia për Refugjatë e Kombeve të Bashkuara (UNHCR) i bëri thirrje kryeministrit hungarez Viktor Orban që të heqë dorë nga rregullat e...

Kurc: Përgjigja është politikë restriktive për emigracion dhe azil

Kancelari austriak Sebastijan Kurc vlerësoi se përleshjet disa ditore mes turqve dhe kurdëve në rrugët e Vjenës janë pasojë e integrimit të...

Duda mori 43,5 për qind të votave në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale, Traskovski 30,5 për qind

Presidenti aktual polak, Andzhej Duda fitoi 43,5 për qind të votave në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të Polonisë që u...

Makroni dhe Merkeli janë për përgjigje të shpejtë për pakon e daljes nga kriza në BE

Liderët e Gjermanisë dhe Francës, Angela Merkel dhe Emanuel Makron, mbrëmë deklaruan se do ta shfrytëzojnë ndikimin e tyre që të ndihmojnë...

Në Itali është kryer edhe një studim për COVID-19

Një studim i një vëllimi të vogël të cilin hulumtuesit italianë e kryen në një spital në Milano, tregoi se tek pacientët...

Harmonizohen rekomandimet për hyrje në BE, vendimi deri nesër pasdite

Kriteri kryesor për hyrjen e shtetasve të vendeve të treta në Bashkimin Evropian do të jetë numri i personave të infektuar të...

Takimi Merkel-Makron në prag të presidencës gjermane me BE-në

Kancelarja gjermane Angela Merkel u sot në Berlin u takua me presidentin francez Emanuel Makron, në kohën kur Gjermania po përgatitet ta...

Në Gjermani është duke u zbatuar hetim për 30.000 të dyshuar për pedofili

Gjyqësia gjermane është duke bërë hetime për 30.000 persona të dyshuar për pedofili në pjesën perëndimore të vendit, kumtuan sot autoritetet lokale.

Ish-kryeministri francez Fransoa Fijon dënohet me pesë vjet burg

Gjykata franceze sot e shpalli fajtor ish  kryeministrin Fransoa Fijon për pagesë të bashkëshortes së tij  mbi një milion euro mjete publike...