Category:

Evropë

Vritet zyrtari i emigracionit në Francë

Menaxheri i një qendre refugjatësh në qytetin Pau, të Francës jug-perëndimore, u vra të premten në një sulm të pretenduar të kryer nga një...

Shpërthim në Gjermani, 3 të lënduar

Një zarf bombë shpërtheu në një zyrë postare të shitjes me pakicë Lidl në Neckarsulm, Baden-Württemberg në Gjermani. Dy persona u lënduan lehtë dhe...

Shtyhen zgjedhjet lokale në Francë për shkak të epidemisë së Kovid-19

Zgjedhjet lokale franceze, të caktuara për në mars janë shtyrë për në qershor për shkak të gjendjes epidemiologjike në shtet. Për këtë mbrëmë Senati...

Gjermania mbyll pjesërisht kufijtë

Bavaria mbylli gjatë fundjavës kufirin me Çekinë dhe Tirolin në Austri, si masë për mbrojtjen nga COVID-19. Ministri i Brendshëm gjerman synon që me...

Parlamenti slloven do të votojë për besim të Qeverisë së Janshës

Parlamenti i Sllovenisë sot do të votojë për besim të Qeverisë së kryeministrit Janez Jansha. Opozita e akuzon Qeverinë se nuk i respekton parimet themelore...

Mbështetësit e Navalnyt ndryshojnë formën e protestës

Përkrahësit e kritikut të Kremlinit, Aleksei Navalny, po planifikojnë të ndryshojnë formën e protestës. Më 14 shkurt ata do të protestojnë duke përdorur dritën...

Franca propozon – vetëm një dozë vaksine për ata që e kanë kaluar Covid-19

Autoritetet shëndetësore franceze propozuan sot që të shfrytëzohet vetëm një dozë e vaksinës antikovid tek njerëzit që tashmë kanë qenë të infektuar me koronavirus....

Gjermania do t’i mbyllë kufijtë e saj me Austrinë dhe Çekeinë

Gjermania të dielën do t’i mbyllë kufijtë e saj me Austrinë dhe Republikën Çeke për shkak të rrezikut nga përhapja e llojeve të mutacioneve...

Britania e Madhe sot ka regjistruar temperatura më të ulëta në 26 vitet e fundit

Britania e Madhe sot ka regjistruar temperatura më të ulëta në 26 vitet e fundit,  prejse ishte  përfshirë nga i ftohti siberian, ndërsa temperaturat...

AstraZeneka do të prodhojë mbi 200 milionë vaksina në muaj deri në prill

Kompania AstraZeneka pret këtë muaj të prodhojë më shumë se 100 milionë doza të vaksinës së saj kundër Kovid-19, të zhvilluar në bashkëpunim me...

KE: Rritja ekonomike e BE-së do të fillojë në tremujorin e dytë

Komisioni Evropian parasheh se rritja e bruto prodhimit vendor të Bashkimit Evropian në vitin 2021 do të arrijë 3,7 për qind, ndërsa vitin e...

Gjermania zgjati izolimin deri më 7 mars

Qeveria gjermane ka vendosur që të zgjasë masën e izolimit të pjesshëm deri të paktën më 7 mars. Kancelarja gjermane, Angela Merkel u tha...