Category:

Botë

Mbi 1,5 milion të infektuar me COVID-19!

Në botë deri më tani janë regjistruar mbi 1,5 milion persona të infektuar me virusin korona prej të cilëve kanë ndërruar jetë më shumë...

936 viktima të reja nga koronavirusi në Britani

Numri i vdekjeve në Britani të Madhe nga koronavirus është rritur përsëri në azhurnimin e fundit ditor për krizën që e ka vendosur vendin...

Vuhani prej sot sërish i hapur

Kryeqyteti i provincës kineze Hubei, ku për herë të parë u paraqit koronavirusi i ri, prej sot sërish është hapur pas bllokadës 76 ditore....

Mbi 420.000 njerëz do të mbeten pa punë në Itali

Italia, ku aktiviteti prodhues është zvogëluar për 34 për qind si rezultat i virusit Kovid-19, po përballet me një krizë të madhe, me ç’rast...

Bashkimi Evropian dërgon ekip mjekësor dhe ndihmë në Itali

Rumania dhe Norvegjia, përmes Mekanizmit të BE-së për Mbrojtje Civile, dërgon një ekip të mjekëve dhe infermierëve për të ndihmuar mjekët vendas në Itali,...

OBSH: Botës i mungojnë gjashtë milion infermierë

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) paralajmëron se botës i mungojnë gjashtë milion infermierë. Kombet e Bashkuara, së bashku me...

Gjendja shëndetësore e kryeministrit britanik Boris Xhonson

Nuk ka ndryshime në gjendjen shëndetësore të kryeministrit britanik Boris Xhonson, deklaruan dy burime, të afërta me shefin e Qeverisë britanike, pasi mbrëmë ai...

Komisionari Han i shqetësuar me Orbanin, kryeministrin e Hungarisë

Komisari evropian i Financave, Johanes Han ka shprehur shqetësim për ligjet e jashtëzakonshme të miratuara nga Hungaria, të cilat i kanë dhënë kryeministrit Viktor...

Ministrat e Eurozonës në kërkim të një mënyre të shpejtë për ta ndihmuar ekonominë

Ministrat e Financave në eurozonë, pritet që sot të mblidhen rreth tre mekanizmave të shpejtë që t’i ndihmojnë ekonomisë në moment pandemie nga virusi...

Danimarka fillon me lehtësime të masave të karantinës

Danimarka planifikon të lehtësojë një pjesë të masave të karantinës të vendosura për shkak të virusit korona. “Çerdhet dhe kopshtet do të vazhdojnë me punë...

Gjermania më 19 prill planifikon ta heqë karantinën

Gjermania përgatiti një listë të masave, përfshirë edhe mbajtjen e maskave, kufizimin e grumbullimit të njerëzve në vende publike dhe monitorimin e shpejtë të...

Rusia me rritje më të madhe ditore të të infektuarve me koronavirus

Numri i të infektuarve me koronavirus në Rusi tejkaloi 6.000 persona, pas rritjes më të madhe ditore të të infektuarve që nga fillimi i...