A është i shëndetshëm uji i gazuar?

TË FUNDIT

Sërish tërmet në Greqi

Një tërmet i ri me fuqi 5.2 të shkallës Rihter goditi Greqinë sot, dhe sipas mediave lokale, tërmeti ndodhi...

Ndërron jetë Murat Jashari

Murat Jashari, i dënuar për tentativë vrasjeje ndaj Azem Vllasit, ka vdekur sot. Lajmin e ka bërë të ditur...

Konfirmohet besimi i Qeverisë! 62 vota “për” dhe asnjë “kundër”

https://youtu.be/M4QOofdBLJQ “Për votëbesimin e Qeverisë votuan 62 deputet...kush është kundër...kundër nuk ka asnjë votë. Kush është i përmbajtur! Nuk ka....

Besa e gatshme, etnia në letërnjoftime sipas dëshirës!

https://youtu.be/D2sCppDEiII Partnerët e koalicionit, Lidhja Socialdemokrate dhe Lëvizja Besa, ende po koordinohen se si do të jetë versioni përfundimtar për...

Zaev përgënjeshtron për përqindjet në kulturë!

https://youtu.be/8cWr2zFf09E Kryeministri Zoran Zaev përgënjeshtron se vetëm 16% e buxhetit ka shkuar për projektet shqiptare, pohim ky i sekretarit shtetëror...

Uji me gaz mund të jetë një alternativë e mirë në vend të pijeve të gazuara, por a është i shëndetshëm? Ja pse ekspertët thonë se është e rëndësishme të bëni studimet tuaja mbi llojin e ujit të gazuar që blini.

Të gjithë e dimë rëndësinë e pirjes së mjaftueshme të ujit për të qëndruar të hidratuar – veçanërisht nëse keni një mënyrë jetese aktive. Për disa njerëz, sidoqoftë, pirja e ujit duket e mërzitshme kur ka kaq shumë pije të tjera për të zgjedhur. Uji me gaz është një alternativë e njohur dhe është më i shëndetshëm se pijet e tjera të gazuara ose alkooli.

Edhe kështu, mund të pyesni veten: a është në të vërtetë i mirë uji me gaz për ju?

“Uji i gazuar mund të jetë një mënyrë e mrekullueshme për t’u hidratuar pa marrë një sheqer të panevojshëm”, thotë Gabrielle Tafur, një dietologe e nga Orlando, Florida. Edhe kështu, shton ajo, është e rëndësishme të dini përbërësit për t’u siguruar që “nuk ka gjithashtu sheqer të shtuar dhe përbërës të tjerë”.

“Së pari, jo të gjithë ujërat me flluska janë njësoj. Uji i gazuar zakonisht vjen në forma të ndryshme dhe mund të përmbajë ëmbëlsues alternativ për t’i dhënë atij një aromë të ëmbël”, thotë Tafur. Pra uji i gazuar është i shëndetshëm vetëm atëherë kur nuk ka përbërës të tjerë të cilët mund t’i lexoni në listën përkatëse në të gjitha shishet që blini.

TË NGJAJSHME