156 raste të reja me Covid-19! 1863 të shëruar dhe 222 raste të vdekjeve nga fillimi i epidemisë

Must Read

Pendarovski dhe Pahor në Ohër në stërvitjen demonstruese të ekipeve speciale të Armatës

Presidentët e Maqedonisë së Veriut dhe Sllovenisë, Stevo Penarovski dhe Borut Pahor sot e vizituan Kampin për...

Padi penale kundër 10 personave pasi që slumuan nëpunësit policorë

Më 26.09.2020 SPB - Prilep ngriti padi penale kundër 10 personave në Prokurorinë Themelore Publike - Prilep,...

Manastir, protestë kundër brutalitetit të policisë

Qytetarët e Manastirit sot protestuan kundër brutalitetit të policisë. Kjo protestë nga manastirasit...
- Advertisement -

Gjashtë pacientë të prekur nga koronavirusi kanë ndërruar jetë në këto 24 orët e fundit në vend. Katër viktima janë nga Shkupi dhe dy nga Tetova, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë. Në ndërkohë që janë regjistruar 156 raste të reja me Covid-19, ku numri i përgjithshëm i të infektuarve në vend shkon në gati 5000. Gjatë 24 orëve të fundit më shumë të infektuar kemi në Shkup edhe atë 100, Tetovë 19 dhe Kumanovë 11.

Ndërsa që nga fillimi i epidemisë  pesë qytetet me më shumë të prekur, i pari qëndron kryeqyteti, ndërsa më tej vijojnë:

- Advertisement -

Ministria e Shëndetësisë:

Shkup 2343 të infektuar

- Advertisement -

Kumanovë 679 të infektuar

Tetovë 500 të infektuar

- Advertisement -

Shtip 260 të infektuar

Prilep 230 të infektuar

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe tha se rritja e numrit të ri të të infektuarve është për shkak të testimit masiv që është bërë dhe se sipas parashikimeve në periudhën në vijim do të ulet numri i të infektuarve me Covid-19.

“Unë vlerësoj se vijon një periudhë ku do të biej numri i të infektuarve të rinj. Këtë e them me rezerva sepse këto janë parashikimet. Kjo është në bazë të analizave të faktorit të transmetimit në bazë të kontakteve që tash janë më shumë në kushte të jashtme, moti është i mirë dhe kjo e ul rrezikshmërinë e transmetimit, lagështia e ajrit gjithashtu ndihmon në uljen e transmisionit të virusit”, tha Venko Filipce, Ministër i Shëndetësisë.

Gjatë 24 orëve janë regjistruar 27 pacientë të shëruar, 10 nga Shkupi, 10 nga Tetova, 3 nga Shtipi, 2 nga Negotina dhe nga një i shëruar në Veles dhe Manastir. Gjithashtu nga Ministria e Punëve të Brendshme informojnë se gjatë 24 orëve të fundit 705 persona kanë shkelur masën për mbajtjen e maskës. Në mbarë vendin 702 personave u është dhënë vendim për izolim , derisa 210 të tjerë kanë nënshkruar vendim për vetizolim si pasojë e pandemisë Covid-19.

- Advertisement -

Pendarovski dhe Pahor në Ohër në stërvitjen demonstruese të ekipeve speciale të Armatës

Presidentët e Maqedonisë së Veriut dhe Sllovenisë, Stevo Penarovski dhe Borut Pahor sot e vizituan Kampin për trajnim në ujë të Armatës...

Padi penale kundër 10 personave pasi që slumuan nëpunësit policorë

Më 26.09.2020 SPB - Prilep ngriti padi penale kundër 10 personave në Prokurorinë Themelore Publike - Prilep, si më poshtë: E.E (28),...

Manastir, protestë kundër brutalitetit të policisë

Qytetarët e Manastirit sot protestuan kundër brutalitetit të policisë. Kjo protestë nga manastirasit erdhi pasi që disa ditë...

Në rrëzimin e aeroplanit ushtarak ukrainas kanë humbur jetën 25 oficerë

Në rrëzimin e aeroplanit ushtarak ukrainas në verilindje të vendit, në rajonin Harkov, humbën jetën të paktën 25 persona, bënë të ditur...

Kryeministri i sapoemëruar libanez Mustafa Adib, ende pa e formuar Qeverinë jep dorëheqje

Kryeministri i sapoemëruar libanez Mustafa Adib, i cili e ndërmori detyrën për t’i ndihmuar vendit të ngrihet pas shpërthimit shkatërrues në gusht...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -