Turqia urdhëroi arrestimin e mbi 300 të dyshuarve, përkrahës të Gylenit

Must Read

“Nike” paralajmëron kalim të përhershëm drejt shitjes përmes internetit

Prodhuesi amerikan i pajisjeve sportive “Nike” ka shënuar rritje të lartë në shitjen përmes Internetit, duke e...

Policia zvicerane largon njerëz nga para Parlamentit

Policia zvicerane ka filluar largimin e protestuesve që kërkojnë përgjigje shtesë ndaj ndryshimeve klimatike nga një shesh...

Zaev: Goce Dellçev është revolucionar maqedonas, por është fakt se edhe bullgarët e konsiderojnë revolucionar bullgar

Kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve se cili është qëndrimi i tij në...
- Advertisement -

Autoritetet turke kanë urdhëruar arrestimin e 318 përkrahësve të tjerë të dyshuar të klerikut islamik Fetullah Gulen, i cili me vite jeton dhe është strehuar në SHBA, në lidhje me grusht shtetin e dështuar të vitit 2016, ku ai përmendet si organizator, njoftoi sot agjencia e lajmeve Anadolia.

DPA transmeton se shumica e të dyshuarve janë pjesëtarë të Armatës, të cilët akuzohen për lidhjet e tyre me Gulenin.

- Advertisement -

Bastisjet e sotme janë kryer në disa provinca, përfshirë Stambollin dhe kryeqytetin, Ankaranë.

Në Izmir, kërkohen 167 ushtarë aktivë ose ish ushtarë, ndërsa prokurori publik i Stambollit ka urdhëruar arrestimin e 84 të dyshuarve, transmeton Anadolia.

- Advertisement -

DPA njofton se rreth 200 persona tashmë janë arrestuar, ndërsa policia është në kërkim të të dyshuarve të tjerë në tërë vendin.

Turqia e konsideron lëvizjen e Gulenit për organizatë terroriste dhe kumton vazhdimisht se rrjeti i saj ka depërtuar në institucionet kryesore publike për dekada të tëra për të kontrolluar atë që qeveria e quan “shtet paralel”./MIA

- Advertisement -

“Nike” paralajmëron kalim të përhershëm drejt shitjes përmes internetit

Prodhuesi amerikan i pajisjeve sportive “Nike” ka shënuar rritje të lartë në shitjen përmes Internetit, duke e kompensuar uljen paraprake të të...

Policia zvicerane largon njerëz nga para Parlamentit

Policia zvicerane ka filluar largimin e protestuesve që kërkojnë përgjigje shtesë ndaj ndryshimeve klimatike nga një shesh jo shumë larg ndërtesës së...

Zaev: Goce Dellçev është revolucionar maqedonas, por është fakt se edhe bullgarët e konsiderojnë revolucionar bullgar

Kryeministri Zoran Zaev, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve se cili është qëndrimi i tij në lidhje me atë nëse ...

Kurc: BE-ja nuk është vetëm Gjermania dhe Franca

Kancelari austriak, Sebastian Kurc deklaroi se shpërndarja e refugjatëve në vendet e BE-së nuk kishte pasur sukses, duke shtuar se BE-ja nuk...

Gir: Shpresojmë në mbajtje të mundshme të shpejtë të konferencës së parë ndërqeveritare

Euroambasadori i ri në vend Dejvid Gir sot nuk deshi direkt të përgjigjet në pyetjen nëse përveç Bullgarisë dhe disa vendeve tjera...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -