Tuiteri suspendoi 70.000 urdhra lidhur me lëvizjen”QAnon”

TË FUNDIT

Qeveria gjermane përcaktoi disa vende me rrezik më të lartë për shkak të Covid-19

Pasi të premten Qeveria gjermane përcaktoi disa vende si me rrezik më të lartë për shkak të Kovid-19, prej...

Ndjehet tërmet në Ohër, epiqendra në Liqenin e Ohrit

Një tërmet me magnitudë 2.7 të shkallës Rihter është regjistruar mbrëmë në rajonin e Ohrit. Sipas të dhënave, tërmeti u...

Në repartet infektive në vend po mjekohen 604 pacientë me Covid-19

Në 24 orët e fundit në kovid-qendrat në spitalet e vendit është paraqitur se po mjekohen gjithsej 330 pacientë...

Bërns: “Presim hapjen e bisedimeve me BE-në”

Ambasadorja amerikane në Maqedoninë e Veriut, Kate Mary Byrnes në një intervistë për Zërin e Amerikës, thekson se vendi...

I dënuar për ngacmim seksual, ekstradohet nga Greqia ish-trajneri i futbollit

Një ish-trajner futbolli i dënuar për ngacmim seksual ndaj të miturve është ekstraduar nga Greqia. “Në vijim të bashkëpunimit...

Tuiteri “përgjithmonë ka suspenduar” 70.000 urdhra lidhur me lëvizjen pro Trampit “QAnon” për të penguar që rrjeti social në të ardhmen të shfrytëzohet për qëllime të dhunshme, siç ishin organizimi i trazirave në Uashington nga java e kaluar.

Tuiteri “spastrimin” e zbatoi që të premten, duke filluar me bllokadën e urdhrit të presidentit amerikan Donald Tramp.

“Këto urdhra kryesisht kanë ndarë përmbajtje të rrezikshme në lidhje me lëvizjen QAnon. Ata kanë qenë kryesisht të përkushtuar për përhapjen e teorive të konspiracionit,” thuhet në kumtesën e Tuiterit, që u publikua mbrëmë.

Shumë përdorues kishin shumë urdhra , kështu që numri i pezullimeve është i lartë, shtoi rrjeti social.

Rrjetet sociale Tuiter dhe Fejsbuk javën e kaluar e suspenduan urdhrin e presidentit amerikan në largim për shkak të komenteve të tij lidhur me hyrjen në Kongresin e SHBA-së. Dy kompanitë ndërmorën një hap të paprecedent pas dhunës së mbështetësve të Trampit në Uashington. 

TË NGJAJSHME