Tramp sërish u kërcënua me ndërprerje të përhershme të financimit të OBSH-së

Must Read

Faza e pestë e zbutjes së masave në Greqi – hapja e sezonit turistik, shkollave, kinemave

Më pak se një muaj pas përfundimit të karantinës, faza e pestë e zbutjes së masave kufizuese...

Në rajonin e Tetovës 86 gjoba nga 20 euro për mosbartje të maskës

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikës së Sektorit të Punëve të Brendshme Tetovë, 86 persona në...

Në aksidentin në Nepal, 12 të vdekur dhe 21 të lënduar

Një furgon i mbushur me njerëz u përplas në kamion të parkuar në autostradë në jug të...

Presidenti amerikan Donald Trump ka kërcënuar përsëri se do të ndërpresë përgjithmonë financimin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, nëse në 30 ditët e ardhshme nuk bën disa përmirësime.

“Nëse OBSH-ja nuk përmirësohet ndjeshëm në 30 ditët e ardhshme, ndalesën e përkohshme për financimin amerikan do ta rivotoj për të përhershëm dhe do ta shqyrtoj anëtarësimin tonë”, theksoi Tramp në një letër dërguar drejtorit të përgjithshëm të OBSH-së, Tedros Ad’hanom Gebrejesus.

Në letrën e postuar në Twitter, Tramp tha se nuk mund të lejojë që “qytetarët amerikanë të paguajnë taksat dhe të vazhdojnë të financojnë një organizatë e cila në formën e saj të tanishme padyshim nuk u shërben interesave amerikane”.

Në letër theksohet që Gebrejesus dhe OBSH-ja i kanë përsëritur hapat e gabuar në reagimin ndaj pandemisë dhe se Organizata duhet të dëshmojë pavarësi të plotë ndaj Kinës.

“Administrata ime tashmë ka filluar bisedimet me ju për se si të reformohet Organizata. por, nevojitet që të ndërmerret aksion shpejt. Nuk ka kohë për të humbur”, paralajmëron Tramp në letër.

Ai e akuzon OBSH-në se është një “marionetë kineze” dhe se e ka keqmenaxhuar me përgjigjen e pandemisë ndaj koronavirusit.

OBSH komunikoi dje se sa më shpejt të jetë e mundur do të fillonte një vlerësim i pavarur i masave të ndërmarra në luftën kundër pandemisë me Covid-19.

Tramp në prill e pezulloi përkohësisht financimin e OBSH-së, duke akuzuar se Organizata i mbështetet dezinformatat kineze për shpërthimin e epidemisë Covid-19./MIA

- Advertisement -

Latest News

Në rajonin e Tetovës 86 gjoba nga 20 euro për mosbartje të maskës

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikës së Sektorit të Punëve të Brendshme Tetovë, 86 persona në rajonin e Tetovës kanë marrë...

Në aksidentin në Nepal, 12 të vdekur dhe 21 të lënduar

Një furgon i mbushur me njerëz u përplas në kamion të parkuar në autostradë në jug të Nepalit, me çka vdiqën 12...

Skandal në SHBA – Ylli i NBA-s ka rrahur brutalisht një të ri në mes të rrugës

Ish basketbollisti i Kleveland Kavaliersit, JR Smit ka rrahur një person të përfshirë në trazirat në Los Anxhelos. Viktima është një burrë...

89 raste të reja dhe 7 të vdekur nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë informon se janë kryer 727 teste në 24 orët e fundit, prej të cilave 89 kanë rezultuar pozitiv. Sipas...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -