Sindikata policore kërkon shpërblim prej 25.000 denarëve për çdo të punësuar në MPB

Must Read

Mickoski pranon se ishte brenda në lokal: S’isha i njoftuar mirë me protokollin

Është qartësuar dilema se cili lider i partisë politike ka qenë në lokalin në të cilin për...

Tramp: Kisha nderin që pushova nga detyra Matisin

Presidenti amerikan Donald Tramp, sot deklaroi se ai ishte i nderuar që...

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe më i ngrohtë me vranësira të vogla deri në...

Sindikata policore e Maqedonisë së Veriut kërkon nga ministri i Punëve të Brendshme të gjejë mënyrë për të siguruar para për pagesën e shpërblimit prej të paktën 25.000 denarë për të gjithë të punësuarit në MPB.

Në kumtesën e dërguar deri tek opinioni, Sindikata thekson se disa herë deri më tani kanë kërkuar nga ministri për shkak të kontributit të veçantë në luftën me KOVID-19 të gjithë të punësuarve në MPB t’u paguhet shpërblim në vlerë prej të pagën një page mesatare, por se në ribalancin e buxhetit nuk janë siguruar mjete për këtë qëllim.

“Për ne si sindikatë e vetme përfaqësuese e policisë shuma prej 15.000 denarëve është nënçmuese dhe nënvlerësuese për çka nga ministri kërkojmë urgjentisht të gjejë mënyrë dhe para dhe të gjithë të punësuarve në MPB t’u paguajë shpërblim në para në vlerë të të paktën 25.000 denarëve. Sindikata policore e Maqedonisë së Veriut shpreson edhe në mbështetje publike të kërkesës së tillë tonë për arsye që të gjithë qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut janë të vetëdijshëm për sakrificën dhe përkushtimin e pjesëtarëve të MPB-së në drejtim të ruajtjes së shëndetit, pronës së qytetarëve dhe rendit dhe qetësisë publike në këtë periudhë të qeverisjes së pandemisë botërore nga virusi KOVID-19”, theksohet në kumtesë.

Sindikata apelon deri tek të gjithë të punësuarit në MPB, Agjencinë për zbulim, Agjencinë për siguri kombëtare dhe Drejtorinë për polici financiare të vazhdojnë me kryerje me përkushtim dhe të sakrifikuar të detyrave zyrtare, ndërsa, siç thonë, sindikatës t’ia lënë luftën për të gjitha të drejtat e saja nga marrëdhënia e punës./MIA

- Advertisement -

Latest News

Tramp: Kisha nderin që pushova nga detyra Matisin

Presidenti amerikan Donald Tramp, sot deklaroi se ai ishte i nderuar që në vitin 2018 e pushoi...

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe më i ngrohtë me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë erë...

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të inspektuar, ndërsa më pas është...

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu. Ai për TV21...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -