Shilegov: Po kryeministër shqiptar por jo me shantazhe, Osmani: Shqiptarët kanë kandidatin e tyre!

Must Read

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të...
- Advertisement -

Përfaqësuesi i kryesisë qëndrore të LSDM-së Petre Shilegov, gjatë një interviste për Tv21, ndër të tjera foli edhe për kryeministrin shqiptar. I pyetur nëse LSDM është kundër kësaj ideje, Shilegov tha se nuk e kanë problem që kryeministri të jetë shqiptarë por se kjo gjë nuk bëhet me shantazhe por me marrëveshje.

-Për mua ato janë çështje irelevenate. Është shumë e rëndësishme të vijmë si shoqëri në gjithë këtë proces bashkërisht dhe në njëfarë mënyrë të mos jetë kushtëzim për vendosjen e bashkëpunimit politik. Unë pres se mund të ketë reterim të kushtëzimit të tillë – se si së bashku të vijmë deri tek një qëllim i caktuar,- deklaroi Petre Shilegov nga LSDM.

- Advertisement -

Ndërkaq këshilltari për financa në LSDM Fatmir Bytyqi u pyet se a është e mundur që ai të jetë kryeministri shqiptar, kësaj radhe nga radhët e LSDM-së. Ai tha se në politikë gjithçka është e mundur e më vonë u vetkorrigjua duke thënë se mund të ketë qenë një keqkuptim, pasi që ai ka menduar se po pyetet për ndonjë post ministror.

-Në politikë gjithçka është e mundur por do ta t’ia lë mandatarit e ai është z. Zoran Zaev të vendose nëse unë jam kandidati më i miri  për ndonjë nga vendet ministritë dhe kuptohet nëse kemi nderin e tillë do të tregojmë se me të vërtetë dimë se si duhet të kujdesemi për këtë shtet,-tha Fatmir Bytyqi, këshilltar financiar i LSDM-së.

- Advertisement -

Nga ana tjetër zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani i tha Tv21 se dihet se kush është kryeministri shqiptar.

-Bidedimet ende nuk kanë filluar. Shqiptarët kanë kandidatin e tyre të legjitimuar në zgjedhje,- shkruan Bujar Osmani.

- Advertisement -

Debati për kryeministrit shqiptar filloi që në ditën e parë kur BDI e hodhi si ide. U kundërshtua fuqishëm nga Zoran Zaev. Edhe partitë shqiptare nuk e mbështetën kandidatin për kryeministër shqiptar pasi që sipas tyre kjo ishte thjeshtë një karrem parazgjedhor i BDI-së për të tërhequr sa më shumë vota shqiptare./TV21

- Advertisement -
  • Tags
  • 2

ASH-AAA karton të kuq për zëvendësministrat? Abazi: S’kanë legjitimitet, do të punojnë vetëm për interesat partiake

Zëvendësministrat e rinj të propozuar nga Qeveria, nuk do të sjellin asnjë risi, por vetëm do të punojnë për interesat e tyre...

Bytyqi kundër Grubit dhe Zaevit, “Paratë publike nuk duhet të ndahen sipas përkatësisë etnike”

https://youtu.be/QVHD2o-kb-0 Propozimi i zëvendëskryeministrit të parë, Artan Grubi që të subvencionohen kompanitë private të cilat do të...

Profesionet të ndryshme nga obligimet?! Zëvendësministrat të martën para deputetëve

https://youtu.be/KaiRwPjWwFY Në vend që të kenë fundjavë të lirë, deputetët do të duhet t’i lexojnë biografitë dhe...

MPB “ruan” ish-ministren Jankullovska, Gruevski në Budapest, bashkëpunëtorët e tij më të afërt në burg

https://youtu.be/I-GFz2nm33w Përditshmëri e banorëve të rrugës “Dimçe Mirçev” numër 20, janë makinat policore, sepse vetëm 10 metra...

Jo të gjitha shkollat kanë kompjuterë dhe internet

https://youtu.be/l-Cg1Gf5xHo Ministria e Arsimit dhe Shkencës po informon drejtorët e shkollave fillore dhe të mesme për llojin...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -