Samit të liderëve ballkanik të mërkurën në Uashington

Must Read

Cipras: Micotakis duhet t’u kërkojë falje grekëve që i mashtroi dhe i mbushi me gënjeshtra, urrejtje dhe ndarje për Marrëveshjen e Prespës

Kur e zgjidhëm problemin me  fqinjët verior, zgjodhën  ta ngrejnë vendin në këmbë,  ndërsa tani kryeministri i...

Gjenden 28 emigrantë në dy lokacione në Kumanovë

Ministria e Punëve të Brendshme, informoi se sot herët në mëngjes, në aksione të ndara në fshatrat...

Under nga Roma tranferohet në Leicester

Skuadra angleze po përforcojnë radhët e tyre për sezonin e ri. Leicester City...
- Advertisement -

Liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor do të marrin pjesë në video samitin në Uashington të mërkurën, të organizuar nga Këshilli Atlantik, kushtuar hapave konkretë për përforcimin e bashkëpunimit ekonomik rajonal dhe tërheqjen e investimeve të huaja.

Siç u publikua në faqen e internetit të Këshillit Atlantik, në samit do të marrin pjesë presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, kryeministri Shqipërisë Edi Rama, presidenti serb Aleksandar Vuçiq, kryetari i Këshillit Ministror i BeH-së, Zoran Tegeltia dhe ministrja malazeze e Ekonomisë, Dragica Sekuliq.

- Advertisement -

Këto hapa të rëndësishëm do të ndihmojnë në rimëkëmbjen e ekonomisë pas pandemisë me mundësi më të mëdha për zhvillim ekonomik.

“Pasojat e pritura ekonomike dhe sociale nga pandemia e Kovid 19 në Ballkan kërkojnë aksion rajonal urgjent që të shmanget stagnimi i përhershëm ekonomik dhe paqëndrueshmëria e mundshme që vjen me këtë”, thekson Këshilli Atlantik prej ku presin bashkëpunim më të madh ekonomik në rajon.

- Advertisement -

Këshilli Atlantik organizon Samit për partneritet në Ballkanin Perëndimor që t’i lehtësojë dhe promovojë hapat konkretë midis liderëve për integrim ekonomik rajonal të cilat mund ta përforcojnë rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë, ta përmirësojnë konkurencën afatgjatë të rajonit dhe ta përforcojnë fokusin e investuesve.

- Advertisement -

Cipras: Micotakis duhet t’u kërkojë falje grekëve që i mashtroi dhe i mbushi me gënjeshtra, urrejtje dhe ndarje për Marrëveshjen e Prespës

Kur e zgjidhëm problemin me  fqinjët verior, zgjodhën  ta ngrejnë vendin në këmbë,  ndërsa tani kryeministri i Maqedonisë së Veriut i lavdëroi...

Gjenden 28 emigrantë në dy lokacione në Kumanovë

Ministria e Punëve të Brendshme, informoi se sot herët në mëngjes, në aksione të ndara në fshatrat Vaksincë dhe Llojan të Kumanovës...

Under nga Roma tranferohet në Leicester

Skuadra angleze po përforcojnë radhët e tyre për sezonin e ri. Leicester City kanë konfirmuar transferimin e talentit...

Nesër merret vendim për qëndrimin ditor në shkolla

Komisioni për Sëmundje Ngjitëse nesër në mëngjesin do të takohet që ta shqyrtojë mundësinë për vendosjen e qëndrimit ditor në shkolla, ndërsa...

Në Moskë më shumë se 60.000 vullnetarë për vaksinën ruse

Më shumë se 60.000 njerëz  u paraqitën vullnetarisht të marrin pjesë në testimin e vaksinës ruse kundër Kovid-19 në Moskë, deklaroi sot...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -