Riçard Mur shefi i ri i shërbimit sekret në Britani të Madhe

Must Read

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel...

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan...
- Advertisement -

Riçard Mur është emëruar si shef i shërbimit sekret në Britani të Mad.

Para se të marrë këtë post, ai ishte drejtor politik në Forin Ofis, kurse ishte edhe ambasador i Britanisë së Madhe në Ankara gjatë periudhës janar 2014 – dhjetor 2017.

- Advertisement -

Në detyrën e re, Mur do ta zëvendësojë Ser Aleks Jungel i cili në këtë post ishte për 6 vjet.

Para emërimit, Mur nga ish shefi i shërbimit sekret u cilësua si “zgjedhje e shkëlqyer” dhe “i qetë, i përkushtuar, i vëmendshëm dhe i guximshëm.

- Advertisement -

Ndër detyrat kryesore të shërbimit sekret të Britanisë së madhe është parandalimi i terrorizmit, shkatërrimi i aktiviteteve të shteteve armike dhe avancimin i kibernetikës së Britanisë së Madhe.

Mur ka qenë mysafirë edhe në emisionin “10 MINUTA” në TV21 ku foli për gjendjen politike në Ballkanin Perëndimore.

- Advertisement -

Ansu Fati nënshkruan kontratë të re me Barcelonën

Ansu Fati nënshkroi kontratë të re me Barcelonën. Barcelona ka “bllokuar” talentin Ansu Fati, ku e ka shpërblyer...

Dialogu Kosovë – Serbi do të vazhdojë të hënën

Përfaqësuesi special për dialogun Prishtinë-Beograd, Mirosllav Lajçak, paralajmëroi për të hënën raund të ri bisedimesh në nivel ekspertësh, më 28 shtator.

Zaev takon Ambasadaorin holandez Jan Kop

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, sot u takua me Dirk Jan Kop, ambasador i Mbretërisë së...

Micotakis: Dilema është vetëmbrojtje ose karantinë

Dilemën vetëmbrojte ose karantinë e shtroi kryeministri grek Kirjakos Micotakis në fjalimin e tij të ri televiziv për qytetarët mbi situatën e...

Pasqyrë ditore e gjendjes me Covid-19 në botë

Sipas të dhënave më të reja, në botë me koronavirusin e ri deri më tani janë infektuar 32.209.019 persona. Prej tyre vdiqën...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -