Refugjatët dhe emigrantët në Lezbos edhe më tej në rrugë, do të ndërtohet kamp i ri

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Refugjatët dhe emigrantët e kampit Moria, në ishullin grek Lezbos, tashmë për ditën e tretë me radhë janë në rrugët e ishullit, pasi pas dy zjarreve mbetën pa çati në kokë dhe tani po tentojnë të gjejnë mënyra dhe hapësirë për të vendosur tenda të rregullta por edhe të improvizuara, njofton korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Në afërsi të qendrës ekzistuese të pranimit Kara Tepe, sipas mediave lokale të ishullit sot me helikopter transferohen tenda që të krijohet një kamp i ri i përkohshëm.

- Advertisement -

Paralelisht, mijëra refugjatë dhe emigrantë, me ndihmën e hekurit, kallamëve dhe pëlhurave krijojnë vendbanime të përkohshme në rrugët e ishullit.

Midis mijëra refugjatëve dhe emigrantëve nëpër rrugët e Lezbosit janë edhe 35 personat e infektuar me koronavirus.

- Advertisement -

Ministri për migrim dhe azil i Greqisë, Notis Mitarakis, duke folur për televizionin grek “Mega”, dje tha se pas zjarrit të dytë në Moria dhe pas evakuimit, në turmë janë “humbur” edhe ata tetë të infektuar të cilët janë gjetur pardje.

Në ishull janë edhe njësitet mobile të Organizatës kombëtare për shëndet publik të Greqisë, si për testimin e emigrantëve dhe refugjatëve për Kovid-19 ashtu edhe për të ofruar ndihmë mjekësore, nëse është e nevojshme.

- Advertisement -

Një pjesë e testimeve të shpejta për Kovid-19 që i furnizoi Qeveria greke do të dedikohen pikërisht për në Lezbos. 

- Advertisement -

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -