Qeveria gjermane shërimin e Navalnit e vlerësoi si “inkurajuese”

Must Read

Ambasadorja e Japonisë Keiko Haneda largohet, përshëndetet me Xhaferin

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në takimin e sotëm lamtumirës me...

Përkeqësohet lufta ndërmjet Armenisë dhe Azerbajxhanit

Në veprimet e deritanishme treditore ushtarake ndërmjet forcave të Armenisë dhe Azerbajxhanit rreth rajonit kontestues Nagorno –...

Osmani- Shuica: Zgjerimi i BE-së duhet të vazhdojë paralelisht me diskutimet për të ardhmen e Unionit

Si pjesë e agjendës intensive dy ditore, ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani u takua me...
- Advertisement -

Qeveria gjermane sot e përshëndeti lajmin për stabilizimin e gjendjes së liderit opozitar rus Aleksej Navalni dhe konfirmoi se Moska ka dërguar kërkesë të dytë për ndihmë gjyqësore për Gjermaninë për këtë rast.

Navalni, i cili më 20 gusht u sëmur në fluturimin nga Tomsku për Moskë, dje publikoi një fotografi nga spitali i Berlinit, në të cilin mjekohet gati katër javë, transmetuan mediat amerikane.

- Advertisement -

“Ende nuk mund të bëj gati se asgjë vetë, por dje arrita të marr frymë vetë gjithë ditën”, shkroi Navalni.

“Qeveria gjermane me lehtësim i pranoi lajmet më të reja nga ‘Sharat’, sipas të cilave gjendja shëndetësore e Aleksij Navalni në mënyrë shtesë ishte përmirësuar”, deklaroi zëdhënësja e Qeverisë Ulrike Demer.

- Advertisement -

Gjermania kërkoi që Rusia të përgjigjet në pyetjen në lidhje me helmimin e Navalnit, pasi laboratori gjerman ushtarak e konfirmoi praninë në trupin e tij të helmit “Noviçok”, agjens nervor nga koha e BRSS, paraprakisht që ka lidhje me tentim për atentat ndaj kritikut të Kremlinit.

Rusia e hodhi poshtë dyshimin se është e përfshirë në helmimin e Navalnit dhe e akuzoi Gjermaninë se nuk i ka siguruar informacionet e nevojshme të hetuesve të cilët kanë punuar në këtë rast.

- Advertisement -

Ministria gjermane e Drejtësisë bëri të ditur se Rusia ka marrë kërkesë të dytë për ndihmë gjyqësore.

- Advertisement -

Ambasadorja e Japonisë Keiko Haneda largohet, përshëndetet me Xhaferin

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, në takimin e sotëm lamtumirës me ambasadoren e Mbretërisë së Japonisë...

Përkeqësohet lufta ndërmjet Armenisë dhe Azerbajxhanit

Në veprimet e deritanishme treditore ushtarake ndërmjet forcave të Armenisë dhe Azerbajxhanit rreth rajonit kontestues Nagorno – Karabah, janë vrarë gati njëqind...

Osmani- Shuica: Zgjerimi i BE-së duhet të vazhdojë paralelisht me diskutimet për të ardhmen e Unionit

Si pjesë e agjendës intensive dy ditore, ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani u takua me zëvendëskryetaren e Bashkimit Evropian përgjegjëse...

Arrestohet një person nga rrethina e Gostivarit

“Më datë 29.09.2020,  pjesëtarët e policisë nga Njësiti për Kriminalistike, është ndaluar dhe arrestuar i kërkuari S.A.(34) nga fshati Lomnicë e Gostivarit,...

Hasani takoi Zemajn: Përmirësimi i situatës jep mundësinë e rishikimit të masave për qarkullim mes dy shteteve

Pasi dje shkroi në "Fejsbuk" se "së shpejti për kafe në Prishtinë", Ilir Hasani, zëvendësministër i Shëndetësisë sot takoi ministrin e Shëndetësisë...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -