ZGJEDHJET

Pse “kryeministër shqiptar” e jo me përkatësi tjetër etnike?

Must Read

VMRO-DPMNE me masa për ekonomi të fortë, Stojanoska: Do ta ulim papunësinë nën 10%

Bartësja në Njësinë Zgjedhore nr.6 nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Dafina Stojanoska, nga Tetova porositi se në programin...

“Gruaja të mos përdoret si kukull”, Valbona Reka paralajmëron Ligj për barazi gjinore

Bartësja e listës në njësinë zgjedhore numër 4, Valbona Reka nga koalicioni “Tash është koha” thotë se...

Komuna Çair përkujton Srebrenicën, zyrtarizon gjuhën boshnjake dhe vendos flamurin boshnjak para Komunës

Komuna e Çairit përkujton gjenocidin në Srebrenicë. Kreu i Komunës së Çairit, Visar Ganiu, në rrjetin social...
- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Idesë së BDI-së për Kryeministër shqiptar i janë bashkuar edhe njerëz nga komunitetet jo shqiptare, tha kandidati i BDI-së në zonën zgjedhore 5, Talat Xhaferi. Ai në Debatin Zgjedhor në TV21 shtoi se falë BDI-së bashkësitë më të vogla etnike kanë fituar statusin e duhur në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut, andaj ata kanë vendosur që pa rezervë ta mbështesin edhe idenë për Kryeministër shqiptar të dalë nga BDI-ja.

- Advertisement -

I pyetur se pse kandidati doemos të jetë shqiptar, e jo nga bashkësitë e tjera më të vogla që jetojnë në vend, Xhaferi tha se nuk përjashtohet mundësia që në të ardhmen kandidat për kryeministër të jetë një person nga ato komunitete.

Pse #BDI kërkon që Kryeministri të jetë shqiptar, e jo nga komunitetet e tjera? Flet kandidati për deputet në #NjZ5 #TalatXhaferi

Gepostet von TV21 am Montag, 29. Juni 2020
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

- REKLAMIM I PAGUAR POLITIK -

Latest News

“Gruaja të mos përdoret si kukull”, Valbona Reka paralajmëron Ligj për barazi gjinore

Bartësja e listës në njësinë zgjedhore numër 4, Valbona Reka nga koalicioni “Tash është koha” thotë se pas 15 korrikut do të...

Komuna Çair përkujton Srebrenicën, zyrtarizon gjuhën boshnjake dhe vendos flamurin boshnjak para Komunës

Komuna e Çairit përkujton gjenocidin në Srebrenicë. Kreu i Komunës së Çairit, Visar Ganiu, në rrjetin social Facebook, shkruan: “Në nder dhe...

Çulev: Do të ketë sanksione të ashpra për të gjithë shkelësit e procesit zgjedhor

Ministri i Punëve të Brendshme, Naqe Çulev, ka udhëzuar të gjithë kolegët e tij që të ndërmarrin të gjitha masat dhe aktivitetet...

Emiratet vendosën të mbyllin 9 mijë vende pune

Presidenti i Emirateve, Tim Clark tha që linja ajrore e Lindjes së Mesme ka vendosur të reduktojë më shumë 9,000 punëtorë për...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -