Protestë në SHMQSH “Pançe Karagjozov” kundër provimit pranues

Must Read

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut....
- Advertisement -

Qindra nxënës me prindër protestuan përpara SHMQSH “Pançe  Karagjozov”. Arsye për këtë siç thanë protestuesit, është se ndjehen të diskriminuar, pasiqë paralelet shqipe duhet t’i nënshtrohen provimit selektues, për t’u pranuar në drejtimin motër medicinale.

Provmi pranues vjen për shkak se janë paraqitur më shumë nxënës se sa ka paralele. Për momentin për drejtimin infermiere janë tre paralele aktive, kurse kushtet për t’u regjistruar në këtë paralele i kanë përmbushur 164 nxënës, me 75 pikë, domethënë me pikë paksimale.

- Advertisement -

Protesta përfundoi pas dy orë e gjysmë por pa zgjidhje. Në shkollë erdhi përfaqësuesja e shkollave të mesme, e cila arriti t’i bind prindërit se hyrja në provim është zgjidhja e vetme për nxnësit.

Nxnësit shqiptar u detyruan që t’i nënshtrohen provimit pranues.

- Advertisement -

Ndihmes drejtoti i kësaj shkolle i tha TV21 se të premten kanë dorezuar kërkesë në MASH për të hapur edhe një paralele.

- Advertisement -
  • Tags
  • 3

Pakoja e katërt ekonomike peshon 350 milionë euro, njofton ministri i Ekonomisë Bekteshi

Ministri i Ekoonomisë, Kreshnik Bekteshi, përmes Facebookut të tij ka njoftuar se është caktuar shuma e mjeteve për pakon e katërt ekonomike,...

Monstra, ekspertja ka falsifikuar ekspertizën? Dëshmitarja Nikollovska me deklarata konfuze, Raufi do e padisë

https://youtu.be/IVglfJbP16I Snezhana Nikollovska, ekspertja e cila ka bërë analizën e dheut ku ka ndodhur vrasja e pesëfishtë...

Takim Besimi-Bërnz: SHBA është partneri ynë më i rëndësishëm strategjik

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një nga partnerët më të rëndësishëm strategjikë të Republikës së Maqedonisë së Veriut. Marrëdhëniet e shkëlqyera politike midis...

Takim i Bytyqit dhe Bekteshit me Poçivalshek: Sllovenia dhe Maqedonia e Veriut janë vende mike me bashkëpunim të fortë ekonomik

Gjatë vizitës zyrtare të delegacionit të udhëhequr nga presidenti slloven, Borut Pahor, zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, koordinim me resorët ekonomikë dhe investimet...

Pakoja e katërt e masave, të dielën pasdite! Disa masa vlejnë deri në vitin 2021 paralajmëroi kryeministri

https://youtu.be/YhdxBxKdxAk Deri të dielën pasdite, Qeveria do ta prezantojë pakon e katërt të ndihmës ekonomike, paralajmëroi kryeministri...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -