Protesta të reja në Bjellorusi, Tihanovskaja do të inaugurohet në mënyrë simbolike si presidente

Must Read

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e...

 Protesta të reja priten sot përgjatë Bjellorusisë, ku aktivistët iu bëjnë thirrje banorëve që të dalin në rrugë, pas inaugurimit të Aleksandër Llukashenkos për president me mandatin e ri, të cilin e kontestojnë protestuesit.

Protestuesit duhet në mënyrë simbolike ta nominojnë lideren opozitare në emigrim Svetllana Tihanovskaja për presidente në “inaugurimin e popullit” në orën 13.

Burra të uniformuar dje arrestuan dhjetëra gra në protesta në Minsk, sipas një grupi për të drejtat e njeriut.

Kundërshtarët e Llukashenkos shpresojnë për më shumë protestues sot, pas inaugurimit të tij të paparalajmëruar të mërkurën. Llukashenko thotë se ka fituar 80 për qind të votave, por kritikët dhe shumë vëzhgues ndërkombëtarë thonë se zgjedhjet ishin të kurdisura.

Bashkimi Evropian këtë javë publikoi një kumtesë në të cilën thuhet se zgjedhjet e 9 gushtit nuk ishin “as të lira e as korrekte” dhe se nuk do ta pranojnë Llukashenkon si president.

Bjellorusia i akuzoi vendet perëndimore para Asamblesë së Përgjithshme të KB-së dje se po tentojnë të mbjellin “kaos dhe anarki”.

Më shumë se 12.000 persona janë arrestuar pasi presidenti Llukashenko ishte shpallur fitues në zgjedhje. Gjashtëdhjetë e gjashtë vjeçari Llukashenko udhëheq me Bjellorusinë që nga viti 1994.

SHBA-ja, Britania e Madhe dhe Kanada pritet që së shpejti të vendosin sanksione për bjellorusët.

22 viktima dhe 561 të infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, informoi se gjatë 24 orëve të fundit nga 1901 testime të realizuara, 561 persona kanë rezultuar pozitivë me virusin...

S’ka nevojë për marrëveshje të re me Bullgarinë! Zaev: Jemi të gatshëm për të gjitha çështjet të prononcohemi publikisht

https://youtu.be/UDvklUaQPN4 Nuk ka nevojë për marrëveshje të re për marrëdhënie të mira fqinjësore me Bullgarinë – theksoi...

Çka u tha e çka u bë për Kodrën e Diellit?

https://youtu.be/hJ6nnq1o0fM Mbeturina në çdo cep, ujë që vërshon nëpër rrugë, mungesë e  kanalizimit atmosferik dhe atij fekal,...

Sjellja e ligjeve me procedurë të shkurtuar! Xhaferi: Janë në dëm të Kuvendit, por në dobi të shtetit

https://youtu.be/b0-YoBIZbvg Për sjelljen e ligjeve me procedurë të shkurtuar, që ishin pjesë e procesit reformues, zgjdhëm që...

Nga çfarë ndërroi jetë Amdi Bajram? Familja e tij: Vdiq nga sulmi në tru e jo nga korona virusi

https://youtu.be/T4ErpV03hAQ Kolonë makinash sot e përcollën për në banesën e fundit deputetin Amdi Bajramin.

More Articles Like This