Pesë viktima dhe dy të zhdukur në vërshimet në ishullin grek Evija

Must Read

2 milionë njerëz mund të vdesin, para se të nisë vaksinimi – paralajmëron OBSH

Numri i vdekjeve globale nga Covid-19 mund të arrijë në dy milionë para se të nisë përdorimi...

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me sulmin jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me një sulm jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në...

​Henderson do mungojë ndaj Arsenalit, pritet të startojë Thiago

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp në konferencë për mediat, ka konfirmuar se në ndeshjen kundër Arsenalit pritet...
- Advertisement -

 Kemi pesë të vdekur, ku tre janë përmbytur duke tentuar që të shpëtojnë, ka thënë zëvendësministri për Mbrojtje civile të Greqisë, Nikos Hardalas dhe ka shtuar se dy persona janë zhdukur në vërshimet në ishullin Evija, njofton korrespondentja e MIA-s në Athinë.

“Në këtë moment, zyrtarisht, nga informacionet që i kemi, pesë qytetarë tanë kanë vdekur, ndërsa dy janë zhdukur. Hetimet vazhdojnë shtëpi në shtëpi”, ka thënë Hardalas i cili nga mëngjesi është në ishull dhe mban takime me autoritetet lokale.

- Advertisement -

Ka thënë se prognoza ka qenë për 63 milimetra shi për 24 orë, ndërsa sipas matjes së fundit, reshjet kanë arrit në mbi 350 milimetra.

Siç njoftoi më parë MIA, mes viktimave është edhe një foshnje tetëmuajshe, derisa Njësia kundër zjarreve e Greqisë ka intervenuar në shpëtimin e 55 personave, ku tetë prej tyre janë shpëtuar me helikopter.

- Advertisement -

Kryeministri grek, Krijakos Micotakis përmes Tuiterit të tij zyrtar ka shprehur keqardhje të thellë dhe ngushëllime deri te familjet e viktimave dhe ka shtuar se në vazhdimësi informohet për vijimin e aksionit shpëtues dhe dëmeve të shkaktuara dhe ka paralajmëruar se nesër do të vizitojë rajonin e goditur.

- Advertisement -

2 milionë njerëz mund të vdesin, para se të nisë vaksinimi – paralajmëron OBSH

Numri i vdekjeve globale nga Covid-19 mund të arrijë në dy milionë para se të nisë përdorimi i një vaksine efektive, ka...

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me sulmin jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris

Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me një sulm jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris.

​Henderson do mungojë ndaj Arsenalit, pritet të startojë Thiago

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp në konferencë për mediat, ka konfirmuar se në ndeshjen kundër Arsenalit pritet të mungojë kapiteni i skuadrës...

Sekuestrohen 67 mijë e 850 paund në aeroport

Policia Kufitare e Shqipërisë ka goditur një tjetër rast të mosdeklarimit të të hollave në kufi, ku është proceduar penalisht një 63-vjeçar...

Sanksionohen 210 shoferë në Shkup, 81 për shpejtësi të tejkaluar dhe 23 motoçiklistë

Në kuadër të kontrolleve të përforcuara në sferën e komunikacionit në territorin e Qytetit të Shkupit, policia dje shqiptoi gjithsej 210 sanksione,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -