Për çfarë nuk pajtohet Talat Xhaferi me Presidentin Pendarovski? Flet Xhaferi në “10Minuta”

Must Read

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me...
- Advertisement -

Kryesuesi i Kuvendit, Talat Xhaferi në emisionin “10Minuta” në TV21, tha se diskutabile është momenti se kur është i konstituuar Kuvendi, me verifikimin e mandateve apo me zgjedhjen e kryetarit të ri të Kuvendit.  

TV21: Për çfarë nuk pajtoheni me Presidentin e Shtetit?

- Advertisement -

Talat Xhaferi: Është çështja e këndvështrimeve të kompetencave që kemi si bartës të funksioneve. Diskutabile është momenti kur është i konstituuar Kuvendi. Me verifikimin e mandateve apo me zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit. Unë thirrem në Kushtetutë dhe në rregulloren e punës së Parlamentit për faktin që Parlamenti organizohet dhe funksionin mbi bazë të Kushtetutës dhe rregullores së punës së Kuvendit. Ashtu si janë të përcaktume as Kushtetuta as rregullorja në kuptimin strikt nuk përcakton kur mendohet dhe kur është i konstituuar Kuvendi. A është i konstituuar me verifikimin e mandateve, apo është i konstituuar me zgjedhjen e kryetarit të ri të Kuvendit? I cili sipas rregullores i ka kompetencat për ta vënë në funksion parlamentin. Tash dilema është, nëse mban qëndrimi i atyre që thonë se Parlamenti është i konstituuar me verifikimin e mandateve le të urdhërojnë le t’i sqarojnë publikut kush është ai që këtë Parlament të konstituuar me 120 deputetë pa kryetar Kuvendi kush do ta vendos në funksion për të kryer kompetencat që i ka Kuvendi.   

Për çfarë nuk pajtohet #TalatXhaferi me Presidentin #Pendarovski? Flet #Xhaferi në “#10Minuta”

Për çfarë nuk pajtohet #TalatXhaferi me Presidentin #Pendarovski? Flet #Xhaferi në “#10Minuta”

Gepostet von TV21 am Dienstag, 11. August 2020
- Advertisement -

Kompletohet kabineti qeveritar – Me 62 vota “pro” dhe 44 “kundër” votohen zvëvendësministrat

Me 62 vota "pro" dhe 44 "Kundër" në Kuvend u votuan dhe zëvendëministrat me çka u kompletua Qeveria e re.

Selmani: Të papranueshme ankesat e opozitës për vjedhje votash, duhet t’a mbronin votën! Po demotivoni votuesin!

"Ça të bëjmë ne na i vjedhin votat. Këtë argument unë nuk e pranoj. Z. Zejdi nëse unë...

Hoda: Të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është si të garosh me dhelprën

Analisti politik, Besim Hoda në emisionin Click Plus në TV21, deklaroi se të dalësh në zgjedhje me BDI-në, është e njëjtë si...

Qeveria nuk është legjitime, prandaj nuk e përkrahim, thotë deputeti i koalicionit ASH-AAA Skender Rexhepi

Deputeti i koalicionit ASH-AAA, Skender Rexhepi i ftuar në emisionin Click Plus në TV21, thotë se Qeveria nuk është legjitime dhe prandaj...

Tottenham zbarkoi në Shkup, Gjoka: Nuk është e lehtë të përgatisish ekipin për një ndeshje me nivel të lartë

Trajneri Zhoze Murinjo së bashku me ekipin e tij arriti në Shkup. Shkëndija e Tetovës nesër në kuader të Europa Ligës do...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -