Për 1 ditë Covid-19 u merr jetën 12 personave! 132 raste të reja, riinfektohen 2 infermiere nga spitali i Kumanovës

Must Read

Dortmundi i cakton afat Manchester Unitedit për Sanchon

Borussia Dortmund i ka caktuar afat Manchester Unitedit që deri më 10 gusht të pajtohet me kushtet...

Zjarr masiv në SHBA, të paktën 8 mijë persona braktisën shtëpitë

Të paktën 8000 persona janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre, pasi një zjarr masiv ka përfshirë...

Inspektorati Shtetëror i Tregut me duar të plota po punon në bregun e Liqenit të Ohrit, kallëzime penale kundër tre objekteve hotelierike

Pronarët e tre objekteve hotelierike në bregun e Liqenit të Ohrit morën kallëzime penale për shkak të...

Për katër muaj janë shënuar 6209 raste me Covid-19 në vendin tonë. E më shumë se gjysma e të prekurve janë raste aktive, edhe atë gjithsej 3484. Në 24 orët e fundit janë infektuar 132 persona me virusin korona, ndërkaq 12 persona e kanë humbur betejën me Covid.

- Advertisement -

Përsëri numri i rasteve të reja është i përqendruar në kryeqytet, ku janë shfaqur 57 raste.

Ministria e Shëndetësisë:

- Advertisement -

Në 24 orët e fundit 132 raste të reja me Covid-19.

- Advertisement -

Shkup – 57, Tetovë – 19, Shtip – 13, Kumanovë – 10, Dibër – 1, Prilep – 7, Gostivar – 6, Ohër – 5, Veles – 4, Strugë – 3, Probishtip – 2, Sveti Nikollë – 2, ndërsa Manastiri, Kavadari dhe Resnja  nga 1 të infektuar.

12 pacientë kanë humbur betejën me Covid-19

112 persona janë shënuar si të shëruar nga korona.

Virusi është ende aktiv thotë Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, mirëpo ende nuk është vërtetuar  nëse personat e shëruar mund të riinfektohen. Kjo u ka ndodhur dy punonjëseve shëndetësore në Spitalin e Kumanovës, të cilat edhe pse para dy muajve e kanë kaluar virusin, përsëri u janë shfaqur simptoma dhe dyshohet se kanë koronën. Sipas Filipçes bëhet fjalë vetëm për një rast, i cili ende nuk është verifikuar.

“Ka një rast në Kumanovë që, i cili duhet të verifikohet. Megjithatë nëpër botë ka pasur raste të verifikuara. Se përse ndodh kjo, shkenca ende nuk mund ta shpjegojë sakt. Ka disa informacione jo zyrtare se bëhet fjalë për njëfarë mutacioni të virusit. Çfarë forme mutacioni është, më i rëndë apo më i lehtë, ende nuk ka dëshmi”, tha Venko Filipçe, ministër i Shëndetësisë.

Filipçe porositi që personat e infektuar të cilët janë në karantinë shtëpiake të marrin terapi vetëm në konsultim me mjekët amë. Përndryshe në Qendrën Covid-2, apo Kozle janë shtruar 20 pacientë të infektuar. Ministri i Shëndetësisë thotë se ka ende kapacitete nëpër spitale për të pranuar pacientë të tjerë.

- Advertisement -

Latest News

Zjarr masiv në SHBA, të paktën 8 mijë persona braktisën shtëpitë

Të paktën 8000 persona janë detyruar të braktisin shtëpitë e tyre, pasi një zjarr masiv ka përfshirë zonën e Riverside County, në...

Inspektorati Shtetëror i Tregut me duar të plota po punon në bregun e Liqenit të Ohrit, kallëzime penale kundër tre objekteve hotelierike

Pronarët e tre objekteve hotelierike në bregun e Liqenit të Ohrit morën kallëzime penale për shkak të mosrespektimit të dispozitave nga Protokolli...

Bisedimet Kosovë-Serbi, Hyseni i ka kërkuar Palmerit praninë e përhershme të SHBA-së në bisedimet në Bruksel

Koordinatori shtetëror për dialogun me Serbinë, Skënder Hyseni, sot në Washington ka pasur takim me Zëvendës-Asistent-Sekretarin për Evropë dhe Euroazi në Departamentin...

Për shkak të motit të keq ndalohen kërkimet për djalin 16 vjeçar

Për shkak të motit të keq ndalohen kërkimet për 16-të vjeçarin i cili dje pasdite u zhduk në Liqenin e Prespës. Ppas...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com