Palmer: SHBA-ja dhe BE-ja janë duke punuar në atë që Ballkani Perëndimor të bëhet pjesë e BE-së

Must Read

KF Shkendija në Europa League do të përballet me Sumgayit City FC

Sot në hapsirat e UEFA-së në Nyon të Zvicrës u hodh shorti për raundin e parë eliminatorë...

Ahmeti fton tryezën e partive shqiptare, Zaev: Ky është presion i BDI-së për postin e Kryeministrit

https://youtu.be/jIb2_lQfK8c Kreu i BDI-së Ali Ahmeti ka ftuar në takim të përbashkët...

FC Shkupi nënshkruan me Elvin Yunuszada

Skuadra e FC Shkupi tani më ka zyrtarizuar edhe një përforcim, bëhet fjalë për qendër mbrojtësin nga...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po bashkëpunojnë ngushtë dhe po punojnë për hyrjen e rajonit në BE, por edhe për integrimin e ndërsjellë të vendeve të Ballkanit Perëndimor përmes nismës së ashtuquajtur “Mini Shengen”.

- Advertisement -

Këtë sot në samitin e gjashtëshes së Ballkanit Perëndimor të organizuar nga Këshilli i Atlantikut e deklaroi Methju Palmer, Përfaqësuesi Special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor.

“Ne i shohim vendet e rajonit si anëtare të unionit, të cilat po bëjnë reformat e nevojshme për të arritur atë qëllim,” tha Palmer.

- Advertisement -

Ai shtoi se SHBA dhe Bashkimi Evropian janë duke punuar ngushtë së bashku në këtë drejtim, duke përmendur disa shembuj.

- Advertisement -

“Ne po punojmë për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë për të realizuar reformat e nevojshme për të bindur Këshillin Evropian që të hapë negociatat për anëtarësimin e të dy vendeve në BE”, tha Palmer.

Ai e përmendi edhe marrëveshjen e arritur më 5 qershor në Shqipëri mbi reformën zgjedhore në vend, si rezultat i partneritetit SHBA-BE por edhe marrëveshjen në Mostar, BiH, për zgjedhjet e para komunale  në këtë qytet pas shumë vitesh.

BE dhe SHBA janë duke punuar për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë për të normalizuar marrëdhëniet midis dy vendeve me angazhimin e Mirosllav Lajçak, Përfaqësuesit Special të BE-së në dialogun Prishtinë-Beograd

“Vendet kanë një të ardhme transatlantike … dhe Uashingtoni po përpiqet që ata të punojnë më ngushtë së bashku me ide për të kapërcyer sfidat aktuale ekonomike dhe sociale, si dhe sfidat me Kovid-19”, tha Palmer.

Ai theksoi projektin “Korridoret e gjelbra”, për qarkullimin e lirë të mallrave midis vendeve të Ballkanit Perëndimor, i cili në të ardhmen mund të shtrihet në rrjedhën e mallrave me fqinjët si Kroacia, Hungaria apo Greqia.

I pyetur se si Shtetet e Bashkuara shikojnë investimet e shpeshta ruse dhe kineze në rajon, Palmer tha se Uashingtoni nuk është kundër investimeve “nëse ato nuk bazohen në praktika korruptive dhe nuk i shkelin ligjet”.

“Por gjëja më e rëndësishme është të respektohen ligjet … dhe se ekziston një klimë ligjore, siguri dhe institucione funksionale për të bindur investitorët e mundshëm të vijnë në rajon,” tha Palmer.

- Advertisement -

Latest News

Ahmeti fton tryezën e partive shqiptare, Zaev: Ky është presion i BDI-së për postin e Kryeministrit

https://youtu.be/jIb2_lQfK8c Kreu i BDI-së Ali Ahmeti ka ftuar në takim të përbashkët katër krerët e partive parlamentare...

FC Shkupi nënshkruan me Elvin Yunuszada

Skuadra e FC Shkupi tani më ka zyrtarizuar edhe një përforcim, bëhet fjalë për qendër mbrojtësin nga Azerbajxhani, Elvin Yunuszada i cili...

Qeveria për TV21 komenton aktet nënligjore të nënshkruara nga Nuhiu

Qeveria e Maqedonisë së Veriut duke u përgjigjur në pyetjet e TV21, sqaron se ministri i punëve të brendshme, Agim Nuhiu nuk...

Kompanitë energjetike nuk anulojnë vendimin, MEPSO: Qytetarëve nuk i dhimbsen të hollat për internet, e për rrymë reagojnë

https://youtu.be/ACr0bsf2Grs “Qytetarëve nuk i dhimbsen të hollat për internet, e kur vjen puna te energjia elektrike reagojnë....
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com