Nuk ndalin thirrjet në 194! Për një ditë mbi 120 intervenime, disa prej pacientëve gënjejnë

TË FUNDIT

Thellohet bilanci tragjik i tërmetit në Indonezi, numri i viktimave shkon në 67

Të patën 67 persona kanë humbur jetën dhe qindra u lënduan kur një tërmet i fuqishëm ndodhi në ishullin...

Kosovë, Avdullah Hoti kërkon debat publik me kundërshtarët

Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, i cili edhe është i nominuar për kryeministër nga LDK në zjgedhjet e 14...

Hoti: Vjosa Osmani dje ka mbyllur të ardhmen e saj politike

Kandidati për kryeminister nga radhët e LDK-së, Avdullah Hoti në emsionin “Argument Plus” në RTV21 komentoi edhe vendimn e...

Britania mbyll të gjitha korridoret e udhëtimit

Mbretëria e Bashkuar do të mbyllë të gjitha korridoret e udhëtimit nga e hëna në mëngjes për të “mbrojtur...

I dashuri turk i Genta Ismajlit bën tatuazh në trup shqiponjën

Një ndër çiftet më të komentuara është Genta Ismajli dhe Huseyin Usta. Që prej momentin që ata e bënë publike...

Nuk ndalen thirrjet e qytetarëve në numrin 194 për të kërkuar ndihmën e shpejtë.

“Mateni shtypjen, dhe lajmrohuni. Sheqerin e ka? A ëshhtë me insulin? Për herë të parë ndjeni shtrëngim? Ma jepni vajzën tuaj. Zonjë na jepni të dhëna që mos ta lodhim atë. Emrin mbiemrin dhe cila rrugë”.

Dispeçerja i jep lokacionin dhe rrugën për ku duhet të niset ekipi.

Para çdo shkuarje në terren veshin skafanderë, maska dhe doreza, kapele. Ekipi i ndihmës së shpejtë me paisjen mbrojtëse u nis për ta ofruar ndihmën e parë.

Pas kthimit, gjithashtu zhvishen në vend të posaçëm i cili përdoret vetëm si zhveshtore.

Ky është vendi ku përdoret si depo pas përdorimit të veshjeve mbrojtëse.

Puna e urgjencës është e stërnagruar me paraqitjen e virusit korona. Për një ditë kanë mbi 120 intervenime. Edhe pse një pjesë e pacientëve janë të pakënaqur që presin me orë të tëra, koordinatorja e Ndihmës së shpejtë Milica Buballo thotë se çdo qytetarë sipas nevojës është i shërbyer.

 “Ai që pret në anën tjetër një minutë i duket si një orë. Le të jetë kjo e qartë për të gjithë ne. Ne përpiqemi sa më shumë që të kemi mundësi të arrijmë në kohë në varësi të urgjencës dhe gjendjes shëndetësore që pacienti i ka thënë numrit 194”, tha Milica Buballo.

Por nga ky dikaster thonë se qytetarët bëjnë thirrje edhe të panevojshme, ka raste edhe  kur gënjejnë.

 “Ndonjëherë ndodh që ka paraqitje të rreme të gjendjes shëndetësore të pacientit, në atë rast ekipi ynë e kontrollon pacientin dhe i jep këshilla”, u shpreh Milica Buballo.

Ekipet e ndihmës së shpejtë janë të stërlodhura. Çdo ditë përpiqen të arrijnë në të gjitha anët e qytetit. Punojnë pa pushim si i gjithë kuadri shëndetësor.

 “Gjithmonë kemi nevojë për personel shtesë dhe personeli shtesë është gjithnjë i mirëseardhur për neve. Shpresoj që në një të ardhme të afërt të kemi punësime shtesë”, theksoi Milica Buballo.

Edhe të punësuarit në urgjencë nuk janë imun ndaj virusit Kovid-19, numri i të infektuarve dhe atyre të cilët janë në izolim është 10.

TË NGJAJSHME