Nuk ka haber për takim liderësh! Ka përpjekje për konsensus për datën për zgjedhje

Must Read

Nga e enjtja në Kosovë 16 orë lëvizje, si dhe do të hapen xhamitë dhe kishat

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka bërë të ditur se nga e enjtja qytetarët e Kosovës do...

Ora policore në Tetovë! Në qendër respektohet, në lagjet përreth pjesërisht

https://youtu.be/M8vcMcXXQJ8 Ora policore në Tetovë respektohet vetëm në qendër të qytetit, ndërsa në lagjet përreth mund të shihen qytetarë të...

VMRO-DPMNE: Vendimi i Ramës shuplakë për Zaevin dhe Spasovskin, qeveria e Zaevit e paaftë

Vendimi i Edi Ramës për hapjen e kufijve vetëm për një pjesë të qytetarëve të cilët janë me prejardhje...

Datë për zgjedhje nuk ka, por në prapavijë ka bisedime për arritjen e kompromisit rreth datës për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Nga LSDM thonë se zgjedhjet janë zgjidhje e jo problem në këtë moment.

“Për momentin nuk ka marrëveshje për takim të ri liderësh, mendoj se mund të thuhet se ka komunikim dhe ka përpjekje që të arrihet konsensus. Mes parimeve tona të shenjta është të kemi demokraci dhe është shumë e rëndësishme që të gjithë aktorët politik të dalin në atë mejdan zgjedhor”, tha Nikolla Dimitrov, LSDM.

Nga VMRO-DPMNE shtojnë se 60 ditë pas mbarimit të gjendjes së jashtëzakonshme nuk mund të ketë zgjedhje, ose, siç shtojnë, atëherë qëndrimet e Qeverisë dhe masat e sjella për korona virusin janë  hipokrite.

“Zgjedhje nuk mund të ketë 60 ditë pas shfuqizimit të masës së jashtëzakonshme. Që do të thotë, nëse gjendja e jashtëzakonshme ndërpritet më 30 maj, më së voni deri më 30 korrik nuk mund të ketë zgjedhje”, tha Hristijan Mickoski, VMRO-DPMNE.

Nga VMRO-DPMNE shtojnë se Zaev vazhdon të vendosë karrierën e tij të trishtuar para shëndetit të qytetarëve dhe më tej angazhohet për zgjedhje të shpejta në të cilat në vend që të numërojmë votat, do të numërojmë rastet e reja dhe viktimat nga korona virusi.

Zaev nga Strumica dërgoi porosi se nevojiten zgjedhje të shpejta dhe deri në shtatorë institucione plotësisht funksionale të gatshme për valën e re të Kovid – 19.

“Zgjedhjet nevojiten që të sigurojmë institucione plotësisht funksionale që do të mbrojnë shëndetin e qytetarëve dhe që do të mundësojnë ripërtëritje të plotë të ekonomisë së vendit. Zgjedhjet duhet të mbahen në terminin e parë të mundshëm, në përputhje me mundësitë zgjedhore dhe gjendjen me epideminë”, tha Zoran Zaev, LSDM.

Gjatë javës së ardhshme duhet të mbajë takim edhe Këshilli për siguri nacionale ku do të vendoset se a ka nevojë për vazhdim të gjendjes së jashtëzakonshme e cila përfundon më 30 maj.

- Advertisement -

Latest News

Ora policore në Tetovë! Në qendër respektohet, në lagjet përreth pjesërisht

https://youtu.be/M8vcMcXXQJ8 Ora policore në Tetovë respektohet vetëm në qendër të qytetit, ndërsa në lagjet përreth mund të shihen qytetarë të cilët lëvizin në rrugë, por...

VMRO-DPMNE: Vendimi i Ramës shuplakë për Zaevin dhe Spasovskin, qeveria e Zaevit e paaftë

Vendimi i Edi Ramës për hapjen e kufijve vetëm për një pjesë të qytetarëve të cilët janë me prejardhje shqiptare është edhe një shuplakë...

Afganistani ka liruar 100 talebanë të burgosur pas armëpushimit

Rreth 100 talebanë të burgosur janë liruar nga burgu ushtarak në Afganistan, si pjesë e përgjigjes së Qeverisë së armëpushimit befasues, të propozuar nga...

Testi më i shpejtë për Covid–19 i gatshëm në mes të qershorit

Testi i shpejtë i pështymës Covid-19 që jep rezultate brenda një ore, do të jetë i disponueshëm në Evropë në mes të qershorit. Ka...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -