22 shkolla janë mbyllur në Francë për shkak të rasteve me koronavirus

Must Read

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore...

Tetovë, infektohet një edukatore me Covid-19, izolohen fëmijët që kanë qenë nën përkujdesjen e saj

Një edukatore e çerdhes “Rinia” në Tetovë ka rezultuar pozitiv me Covid 19. E njëjta   tani është...

Hajko Mas është në karantinë, i infektuar me Covid-19 një person i sigurimit

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas është në karantinë pasi një truprojë e tij ka...
- Advertisement -

Viti shkollor 2020-2921 në Francë filloi për të gjithë nxënësit më 1 shtator, me respektimin e masave dhe protokolleve sanitare, por pas tre ditëve mësim 22 shkolla u mbyllën, pasi në to u zbuluan raste me koronavirus.

Ministri francez i Arsimit, Zhan Mishel Blankie, në mëngjesin e sotëm bëri të ditur se në pjesën evropiane të Francës janë mbyllur 12 shkolla dhe dhjetë në ishullin Reunion.

- Advertisement -

“Lidhur me 60.000 shkolla fillore dhe të mesme në Francë ky është një numër relativisht i vogël”, tha ministri.

“Sa u përket klasave, janë prekur rreth njëqind. Numri ndryshon çdo ditë. Ne çdo ditë aktivizojmë 250 protokolle antikovid. Gjegjësisht kemi prej rreth 250 dyshime të sinjalizuara për infektim me Kovid-19. Është interesant të theksohet se dyshimet lidhur me Kovid-19 në shkolla janë të lidhura me faktorët e jashtëm”, theksoi Zhan Mishel Blankie. 

- Advertisement -

A shkoi mbarë trajnimi për platformën online? Trajnuesi Ismaili: Nuk pritet fillim i suksesshëm i vitit shkollor

Mungesa e infrastrukturës IT, e kompjuterëve për mësuesit dhe koha e shkurtër janë disa nga sfidat kryesore se pse fillim viti shkollor...

Tetovë, infektohet një edukatore me Covid-19, izolohen fëmijët që kanë qenë nën përkujdesjen e saj

Një edukatore e çerdhes “Rinia” në Tetovë ka rezultuar pozitiv me Covid 19. E njëjta   tani është në gjendje të mirë shëndetësore,...

Hajko Mas është në karantinë, i infektuar me Covid-19 një person i sigurimit

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Hajko Mas është në karantinë pasi një truprojë e tij ka qenë pozitiv në koronavirusin e...

Mbi 80 dyqane në QTQ janë të mbyllura, jepen me qira pa pagesë! Nuk mund t’i paguajnë as faturat

https://youtu.be/J0R4RWmTr_U Dyqanet jepen me qira ose shiten. Këto shpallje mund të shihen në shumë dyqane të Qendrës...

Bytyqi u apeloi kolegëve të tij funksionarë: Të marrin fund diskutimet për dygjuhësinë në kompanitë private

https://youtu.be/9OEaJSaTFQ0 Zv/kryeministri për çështje ekonomike, Fatmir Bytyqi apeloi që të marrin fund diskutimet për vendosjen e dygjuhësisë...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -