Një e treta e rasteve të vdekjes nga Kovid-19 në Angli lidhen me diabetin

Must Read

Mickoski pranon se ishte brenda në lokal: S’isha i njoftuar mirë me protokollin

Është qartësuar dilema se cili lider i partisë politike ka qenë në lokalin në të cilin për...

Tramp: Kisha nderin që pushova nga detyra Matisin

Presidenti amerikan Donald Tramp, sot deklaroi se ai ishte i nderuar që...

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe më i ngrohtë me vranësira të vogla deri në...

Sipas një studimi të Shërbimit Kombëtar të Shëndetit britanik (NHS), pothuajse një e treta e vdekjeve nga Kovid-19 në Angli lidhen me diabetin.

Nëntë nga dhjetë diabetikë kanë diabet të tipit 2, ndërsa shumë prej tyre janë mbipeshë, gjë që rrit rrezikun e një rezultati fatal nga Kovid-19. Sidoqoftë, mosha është faktor vendimtar rreziku për vdekshmërinë e diabetikëve nga Kovid-19.

Njerëzit nën moshën 40 vjeç janë në rrezik shumë të ulët, ndërsa njerëzit mbi moshën 40 vjeç dhe veçanërisht personat më të rritur janë me rrezik të lartë, tregojnë të dhënat e studimit të NHS.

Deri më tani, gjatë pandemisë në Angli kanë vdekur 7.466 persona me diabet të tipit 2 dhe 365 persona me diabet të tipit 1.

- Advertisement -

Latest News

Tramp: Kisha nderin që pushova nga detyra Matisin

Presidenti amerikan Donald Tramp, sot deklaroi se ai ishte i nderuar që në vitin 2018 e pushoi...

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me diell dhe më i ngrohtë me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë erë...

Inspektorët pengohen të inspektojnë në një lokal, brenda ka qëndruar një lider partie

Inspektorati  shtetëror  i tregut gjatë kësaj mbrëmje është penguar të futet në një kafene për të inspektuar, ndërsa më pas është...

Blerim Sejdiu: Zhelina nuk e meriton orën policore

Në lidhje me kufizimin e lëvizjes së qytetarëve gjatë fundjavës, ka reaguar kryetari i Komunës së Zhelinës, Blerim Sejdiu. Ai për TV21...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -