Nga mesi i qershorit disa kufij evropian kthehen në regjimin para epidemisë

Must Read

Taravari: Duket se situata po del jashtë kontrollit, Qeveria të mos e faturojë gabimin e saj te qytetarët

Sekretari gjeneral i Aleancës për Shqiptarët njëherit dhe neurolog me profesion, Arben Taravari ka vlerësuar se situata...

Vetëizolohet Visar Ganiu, kishte kontakt me person të infektuar me Kovid-19

Kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu nëpërmjet rrjetit social Fejsbuk ka njoftuar se është vetëizoluar për...

Sa mjete kanë shkuar tek kompanitë? Angellovska e kënaqur me rezultatet, OEMVP jo!

https://www.youtube.com/watch?v=UCKpc8GshMc Pakoja e parë dhe e dytë për mbështetje të kompanive kanë...

Austria, Republika Çeke, Sllovakia dhe Hungaria planifikojnë t’i hapin kufirin bashkërisht nga mesi i qershorit, kumtoi sot shefi i diplomacisë austriake, Aleksander  Shalenberg.

“Ne u pajtuam që ta kalojmë atë rrugë së bashku dhe ta marrim me vete edhe Hungarinë”, tha ai në video-konferencën me kolegët nga Republika Çeke dhe Sllovakia, Tomas Petriçek dhe Ivan Korçok.

Vendimi për hapjen e kufijve mund të merret edhe javën e ardhshme, ndërsa më pas do të përcaktohet një datë specifike, tha Shallenberg në deklaratë për agjencinë APA.

Ai tha se për momentin është duke u punuar intensivisht në atë që nga mesi i qershorit të vendoset liria e plotë e udhëtimit me Çekinë, Sllovakinë dhe Hungarinë siç ishte edhe para pandemisë së koronavirusit të ri. Në të njëjtën kohë, ai theksoi se është e rëndësishme që të merren masa në bazë të parametrave të qartë të shëndetit, lëvizshmërisë dhe sigurisë.

Shallenberg paralajmëroi se në ditët e ardhshme do të realizohet një tjetër video-konferencë, në të cilën do të marrë pjesë edhe homologu hungarez Piter Sijarto./MIA

- Advertisement -

Latest News

Vetëizolohet Visar Ganiu, kishte kontakt me person të infektuar me Kovid-19

Kryetari i Komunës së Çairit, Visar Ganiu nëpërmjet rrjetit social Fejsbuk ka njoftuar se është vetëizoluar për shkak se ka mësuar se...

Sa mjete kanë shkuar tek kompanitë? Angellovska e kënaqur me rezultatet, OEMVP jo!

https://www.youtube.com/watch?v=UCKpc8GshMc Pakoja e parë dhe e dytë për mbështetje të kompanive kanë dhënë rezultat, vlerëson ministrja e...

62 raste të reja nga Covid-19, infektohet Muhamed Zekiri bashkë me gruan dhe vajzën tre muajshe

https://www.youtube.com/watch?v=4xLf0O613U8 Nga 771 teste të bëra, në 24 orët e fundit kanë rezultuar 62 të infektuar me...

S’ka karantinë për Çairin, do të punohet në ngritje të vetëdijes kolektive

Komuna e çairit ka sjellë disa konkluzione gjatë mbledhjes së pestë të Këshillit për preventivë nga Kovid 19 në në këtë komunë.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -