Nga hapja e çerdheve janë paraqitur dy raste pozitive me Covid-19 tek të punësuarit

Must Read

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen...

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të...
- Advertisement -

Nga fillimi i hapjes së kopshteve në vend janë paraqitur dy raste të të punësuarve pozitivë me Covid-19. Në njërin rast bëhet fjalë për të punësuar në kopshtin “Majski Cvet” – Manastir, ndërsa rasti tjetër në kopshtin “Rade Jovçevski-Korçagin” në Shkup.

“Në rastin e parë, bëhet fjalë për objektin “Koca Vasilevska” pranë kopshtit “Majski Cvet” – Manastir, ku nga ana e Komisionit për Sëmundje Infektive është realizuar kontakt me prindërit e fëmijës dhe janë izoluar vetëm fëmijët nga ai grup. Në pajtim me vlerësimet e tyre, nuk ka rrezik për grupet tjera nga objekti dhe ata mund të vazhdojnë me punë dhe pranimin e fëmijëve. Me këtë rast, në pajtim me udhëzimet e Komisionit, në izolim shtëpiak janë edhe pesë të punësuar të tjerë në kopshtin e njëjtë deri më 15 shtator, që nga kontakti i fundit me të punësuaren e infektuar në kopsht”, informojnë nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale.

- Advertisement -

Lidhur me këtë kopsht, potencojnë nga Ministria, merren të gjitha masat për dezinfektimin e objektit dhe hapësirës në kopsht.

“Rasti i dytë, bëhet fjalë për një të punësuar në kopshtin ‘Rade Jovçevski-Korçagin’ e cila nga 9 shtatori nuk është në vendin e punës dhe nuk ka kontakt me pranimin e fëmijëve në periudhën kur kopshtet filluan me punë, pranim dhe kujdes të fëmijëve. Në pajtim me rekomandimin e epidemiologëve, ku është paraqitur rasti, nëse deri të dielën 13 shtator nuk paraqiten punëtorë me simptoma objekti mund të vazhdojë të punojë normal nga e hëna”, thonë nga MPPS.

- Advertisement -

Në pajtim me Protokollin për aktivitete në institucionet për kujdesin dhe edukimin e fëmijëve, pas ndërprerjes së kohëzgjatjes së gjendjes së jashtëzakonshme, hapësirat në institucion po dezinfektohen çdo ditë nga disa herë.

Nga kopshti informojnë se deri sot nuk kanë paraqitur ndonjë të punësuar tjetër nga objekti i njëjtë me simptoma të virusit Covid-19.

- Advertisement -
  • Tags
  • 4

Haradinaj: Ende nuk e kemi shpëtuar Ujmanin, duhet të bëjmë kujdes me fizibilitetin

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sonte ka paralajmëruar se Kosova nuk guxon të heqë dorë nga interesat e saja në dialogun me...

Itali, stadiumet do të hapen gradualisht nga 8 tetori

Ministri italian i sportit Vincenzo Spadafora ka treguar se stadiumet në Itali do të fillojnë të hapen gradualisht nga data 8 tetor....

Makron: Rusia të japë shpjegim për helmimin e Navalnit, ekzistojnë linja të kuqe për armë kimike

Presidenti francez Emanuel Makron sot kërkoi nga Rusia urgjentisht ta shpjegojë rastin me helmimin e kritikut të Kremlinit, Aleksej Navalni dhe theksoi...

Arturo Vidal: Me Interin dua të fitoj shumë gjëra

Tashmë ish-mesfushori i Barcelonës Arturo Vidal ka folur për herë të parë si lojtar i Interit, duke e falënderuar klubin zi-kaltër për...

“Mbetemi në qëndrimin se prindërit duhet të kthehen në punë” – tha Shahpaska

"Me krijimin e kushteve për akomodimin e fëmijëve në institucionet parashkollore – kopshte dhe qendra ditore për zhvillim të hershëm të fëmijës,...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -