Nesër nis regjistrimi i nxënësve në klasë të parë, shkollat me protokol për pranimin e prindërve dhe fëmijëve

Must Read

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti.

Këtë vit regjistrimi i i nxënësve në klasë të parë nuk do të jetë sikur herave tjera. Përveç dokumenteve për regjistrim, prindërit duhet të përkujdesen që fëmijët e tyre por edhe ata vetë të posedojnë mjete mbrojtëse kundër koronavirusit. Pra pa maska dhe doreza nuk do të lejohen të hyjnë në objekte shkollore. Në SHF “25 Maji” në Hasanbeg për vitin shkollor 2020/2021 do të pranohen 215 nxënës. Drejtori i kësaj shkolle tha se prindërit i ka ndarë në disa grupe që mos të grumbullohen të gjithë për një ditë për regjistrim. 

“Kemi caktuar orarin, ditën, orën saktësisht se cilën ditë do të vijë prindi në shkollë që të mos bëjmë një tubim që të kemi shumë prindër, por brenda ditës kemi caktuar që maksimumi të regjistrohen 10 nxënës, për çdo ditë. Domethënë regjistrimi fillon prej orës 10 dhe mbaron diku kah ora 14, ku çdo prind e ka atë hapësirën 60 min që të jetë prezent, brenda asaj hapësirë nuk do të ketë takim me prindër tjetër”, Fadil Murtezani – drejtor shkolle.

- Advertisement -

Drejtori i shkollës fillore “25 Maji” Fadil Murtezani tha se gjatë regjistrimit sigurimi i shkollës do të kujdeset që të pranishmit të mbajnë distancë mes vete.

Ndryshe MASH për shkak të pandemisë ka shpallur protokollin për regjistrimin e nxënësve në klasë të parë.

“Midis çdo termin për bisedim me çdo fëmijë është e nevojshme të ketë pauzë në afat prej 20 minuta.

Mjete për dezinfektim të këpucëve dhe duarve detyrimisht vendoset në hyrje të shkollës.

Shkolla në hyrje të shkollës vendos materiale edukativo-informative për respektimin e masave mbrojtëse preventive: maska mbrojtëse, distancë fizike, dezinfektim të duarve, higjienë e duhur”, thonë nga Ministria e Arsimit.

Ndërkaq  Komuna e Aerodromit ka shpallur protokoll të veçantë për regjistrim të nxënsve në shkollat e kësaj komune, ku përveç mjeteve të dezinfektimit, kanë paraparë edhe matjen e temperaturës të prindërve dhe fëmijëve.

Që në mëngjes shkollat që do të hapin dyert për filloristët duhet të nisin me pastrim dhe dezinfektim të hapësirave.

9 të vdekur, 518 raste të reja dhe 200 të shëruar nga virusi korona. Numri i rasteve aktive arrin në 6861

Në 24 orët e fundit, nga gjithsej 2367 teste të bëra, 518 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona në Maqedoninë e...

Maqedonia e Veriu dhe ShBA konfirmojnë bashkëpunimin për siguri për teknologjinë 5G

Kryeministri Zoran Zaev dhe nënsekretari për zhvillim ekonomik, energjetikë dhe mjedis jetësor i qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Keit Kraç,...

Zaev takon kryeministrin Hoti, premton që punimet për autostradën Shkup-Bllacë do të fillojnë vitin e ardhshëm

https://youtu.be/gSD-w6UpNxU Po përgatiteshin  për të mirëpritur kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti. Zaev e Hoti...

Kryeparlamentari Xhaferi pret në takim kryeministrin e Kosovës Hoti

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Kryetarin e Qeverisë së Republikës së Kosovës,...

Festa shënohet me protestë! Mickoski: Pranimi se Dellçevi është bullgar është asimilimi i kombit

Partia opozitare VMRO-DPMNE organizoi protestë të re me vetura. Protesta nisi nga salla “Boris Trajkovski” dhe përfundoi para Kuvendit, ku mbajti fjalim...

More Articles Like This