Në Itali është kryer edhe një studim për COVID-19

Must Read

Kryeinfermierja në Klinikën Infektive jep dorëheqje?!

Kryeinfermierja në Klinikën Infektive në Shkup, Zorica Lubiçiq Mitiq ka dorëzuar kërkesë për dorëheqje, njoftojnë mediat.

Gashi: Arrestimet nuk i ka kryer policia e EULEX-it

Avokati Tomë Gashi sonte tha se policitë e huaja të autorizuara nga Gjykata Speciale kanë kryer arrestimet...

​Tensione te Chelsea mes Lampardit dhe Alonsos

Ndeshja e javës së kaluar mes West Bromwich Albion dhe Chelseat u mbyll me rezultat të barabartë...
- Advertisement -

Një studim i një vëllimi të vogël të cilin hulumtuesit italianë e kryen në një spital në Milano, tregoi se tek pacientët të cilët u testuan për koronavirus në maj, ka pasur sasi më të vogël të grimcave të virusit se tek ata të testuar një muaj më parë.

Në teoritë të cilat hulumtuesit i ofruan si sqarim për nivelin më të ulët të të ashtuquajturës ngarkesë virusale përfshin edhe atë sipas të cilës ekspozimi i pacientëve ndaj virusit mund të ulet me masa për izolim, por studimi nuk përmban dëshmi për mbështetje të kësaj teze.

- Advertisement -

Në bazë të analizës së 200 strishove, nga të cilat njëra gjysmë është marrë nga pacientë të mjekuar në prill ndërsa gjysma tjetër në maj, hulumtuesit konkluduan se simptomat në grupin e parë të pacientëve ishin më të rënda dhe se një përqindjeje më të lartë të pacientëve u nevojitej hospitalizim i domosdoshëm dhe kujdes intensiv.

Ngarkesa virusale ishte e ngjashme edhe tek burrat edhe tek gratë, por më seriozisht tek pacientët në moshë prej 60 vjeç e më të moshuar, si dhe tek ata me forma të rënda të KOVID-19, dhe edhe pse në mënyrë teorike është e mundur që virusi të ketë pësuar mutacion, të dhënat molekulare nuk përmbajnë dëshmi për atë.

- Advertisement -

Sqarimet e tjera të mundshme për ngarkesën më të ulët virusale në maj përfshijnë zbatim më të madh masiv të distancës masive dhe masave të tjera preventive, si dhe higjienike, temperaturë më të lartë të ajrit dhe shkallë më të vogël të ndotjes së ajrit, pohojnë autorët e studimit./MIA

- Advertisement -

Kryeinfermierja në Klinikën Infektive jep dorëheqje?!

Kryeinfermierja në Klinikën Infektive në Shkup, Zorica Lubiçiq Mitiq ka dorëzuar kërkesë për dorëheqje, njoftojnë mediat. Në kërkesën e...

Gashi: Arrestimet nuk i ka kryer policia e EULEX-it

Avokati Tomë Gashi sonte tha se policitë e huaja të autorizuara nga Gjykata Speciale kanë kryer arrestimet e kryetarit dhe nënkryetarit të...

​Tensione te Chelsea mes Lampardit dhe Alonsos

Ndeshja e javës së kaluar mes West Bromwich Albion dhe Chelseat u mbyll me rezultat të barabartë 3:3.

Borrell: Jepni informacion të saktë dhe në kohë për qytetarët e Ballkanit Perëndimor

Shefi i diplomacisë evropiane, Joseph Borrell sot u bëri thirrje mediave dhe shoqërisë civile në Ballkanin Perëndimor që të përfshihen në luftën...

Mickoski: Nuk ka reforma me Kacarskën si gjykatëse kushtetuese

Kryetari i opozitares VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, në profilin e tij në Facebook shkruan se nuk ka reforma me gjykatësen Dobrilla Kacarska si...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -