“Mickoski nuk është i privilegjuar”, Këshilli iniciues vazhdon të kërkojë dorëheqjen e tij

Must Read

Guteresh i bëri thirrje botës të parandalohet Lufta e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës

Sekretari i përgjithshëm i KB-së Antonio Guteresh sot i bëri thirrje botës ta parandalojë Luftën e ftohtë...

Kuvendi i miratoi ndryshimet e ligjeve për arsim, në kushte të jashtëzakonshme fillimin e vitit shkollor e përcakton Qeveria

https://youtu.be/wecngTo4ylE Me ndryshimet në Ligjin për Arsim fillor dhe atë të mesëm,...

Nesër mblidhet Këshilli i Sigurisë te Pendarovski

Në vilën e presidentit Stevo Pendarovski, në Vodno, me fillim prej ora 12:00 do të mblidhet Këshilli...
- Advertisement -

Këshilli iniciues për dorëheqjen e Hristijan Mickoskit nga posti kryetar i partisë VMRO-DPMNE edhe sot kërkoi që Mickoski sa më parë të organizojë kongres për të zgjedhur kryetar të ri. njëri nga iniciuesit Borçe Stamov tha se Mickoski nuk duhet të jetë i privilegjuar para Gruevskit e Georigevskit të cilët menjëherë pas humbjes së parë në zgjedhje kishin dorëzuar dorëheqje.

 “Kryetarët e mëparshëm Georgievski dhe Gruevski, të dy kanë udhëhequr partinë për më shumë se 10 vite dhe të cilët e kanë udhëhequr nëpër shumë suksese dhe fitore, dhe në humbjen e parë ruajtur këtë standard. Kryetari aktual as nuk ka sjell asnjë fitore dhe sukses dhe nuk ka asnjë arsye racionale që ai të jetë i privilegjuar para Gruevskit e Georgievskit”, tha Borçe Stamov, Këshilli iniciues për dorëheqjen e Mickoskit.

- Advertisement -

Mickoski deri më tani nuk i është përgjigjur kërkesës së bashkpartiakëve të tij, por nga selia e VMRO-DPMNE-së thonë se deri tek partia nuk ka arritur asnjë kërkesë e tillë për dorëheqjen e liderit.

 “Ne nuk plotësojmë dëshirat dhe qejfet e dikujt ose ëndrrat fëmijërore ose apetite që nuk janë plotësuar periudhën e kaluar. E përsëris dhe e potencoj, në parti ka organe partiake që vendosin për çdo lloj procesi në të ardhmen. Te ne si parti politike nuk ka arritur asnjë lloj kërkese nga i vete ashtuquajtur Këshilli iniciues ose sido që të jetë. Nëse arrin një kërkesë e tillë do të shqyrtohet në organet partiake dhe mbi të do të vendoset dhe do të ju përgjigjemi”, deklaroi Orce Gjorgjievski nga VMRO-DPMNE.

- Advertisement -

Në mesin e iniciatorëve që kërkojnë dorëheqjen e Mickoskit, mes tjerash është edhe ish shefi i shërbimit sekret Sasho Mijallkov, dhe se çdo ditë e më shumë po marrin mbështetje nga anëtarë të DPMNE-së për dorëheqjen e Mickoskit.

- Advertisement -

Guteresh i bëri thirrje botës të parandalohet Lufta e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës

Sekretari i përgjithshëm i KB-së Antonio Guteresh sot i bëri thirrje botës ta parandalojë Luftën e ftohtë mes SHBA-së dhe Kinës dhe...

Kuvendi i miratoi ndryshimet e ligjeve për arsim, në kushte të jashtëzakonshme fillimin e vitit shkollor e përcakton Qeveria

https://youtu.be/wecngTo4ylE Me ndryshimet në Ligjin për Arsim fillor dhe atë të mesëm, të miratuara mbrëm nga Kuvendi,...

Nesër mblidhet Këshilli i Sigurisë te Pendarovski

Në vilën e presidentit Stevo Pendarovski, në Vodno, me fillim prej ora 12:00 do të mblidhet Këshilli i Sigurisë.

Takim Dimitrov-Varhei: Vërtetohet nevoja për hapjen e negociatave

Sot në Bruksel, zëvendëkryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov realizoi takim me Oliver Varhein, Eurokomesarin për Zgjerim dhe Fqinjësi të...

Qeveria hap temën e 5G-së me ambasadorin e Kinës, reagon Ambasada Amerikane në Shkup se s’mund tu besohet

https://youtu.be/iiLTjCtoVXo Ambasadori i Republikës Popullore të Kinës Xhang Xuo gjatë takimit me zëvëndëskryeministrin e parë në Qeveri...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -