Lagja “Llamellat” në Kërçovë me rrugë të shkatërruara!

Must Read

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën...

Rrugë me gropa, vetura të parkuara vend e pa vend, parku me mbeturina dhe shatërvani i shkatërruar.

Kjo është gjendja e Lagjes tek Llamellat në Kërçovë. Banorët thonë se për herë të fundit këta rrugica janë asfaltuar kur janë ndërtuar banesat në këtë lagje.

- Advertisement -

Banorët për TV21 thanë se disa herë kanë kërkuar nga autoritete për ndërtimin e rrugëve në këtë lagje por kërkesat e tyre kanë hasur në vesh të shurdhër.

 “Kemi kërkuar që të rikonstruohet, por megjithatë nuk kemi gjetur mirëkuptim nga organet. Unë jam këtu nga viti 87-të më mirë ose më keq, kohë pas kohe do të sanojnë ndonjë gropë siç mund ta shihni dhe kjo është e gjitha. Reagojnë më shumë para zgjedhjeve, të thash më the dhe më pas çdo gjë harrohet”, tha një banor.

“Të ju them të drejtën prej kur është filluar ndërtimi i banesave atëherë i kanë asfaltuar edhe para tre viteve pak i sanuan ku kishte gropa dhe nga atëherë nuk kanë bërë asgjë”, u shpreh një tjetër banor.

Kjo lagje kryesisht është e banuar me maqedonas porKryetari i Komunës së Kërçovës Fatmir Dehari tha se në asnjë mënyrë nuk i ndanë banorët në baza etnike në çdo fushë që mbulon komuna e Kërçovës, në arsim, sport, kulturë, çështje sociale apo infrastrukturë.

“Brenda lagjes ne kemi intervenuar disa herë por tani nëse ka vërejtje nuk është çështje rruge, është çështje e oborrit të asaj lagje ku ne jemi duke punuar jemi duke rregulluar çështjen e kanalizimit të ujërave të zeza të dy objekteve që janë në përfundim e sipër, ndërtesa kolektive dhe rregullojmë edhe ujësjellësin dhe derisa rregullohen këta çështje kemi te bëjmë me aktivitet të Ndërmarrjes Komunale”, theksoi Fatmir Dehari – Kryetar i Komunës së Kërçovës.

Së fundmi në territorin e Komunës së Kërçovës vazhdon dinamika e asfaltimit dhe shtrimit të rrugëve me pllaka bekatoni në disa lagje dhe fshatra të kësaj komune. Këtyre ditëve po zhvillohen edhe punimet në rrugën e Knezhinës për të cilën Tv21 raportoi kohë më parë.

Para sfidës Nurmagomedov-Gaetje, kujtojmë Khabib me plis shqiptari, dhuratë që ia dërgoi kampioni olimpik Shaban Tërstena

Në eventin e arteve marciale që sot do të zhvillohet në Abu Dhabi, përballja kryesore do të jetë në mes Khabib NurmagoMedov...

Fotografi zhgënjyese! Si supozohej të ishin, si u servirën në të vërtetë

Thuhet se kur nuk ke pritshmëri të larta, ia del të mos zhgënjehesh. Por ky nuk ishte rasti i...

Nuk durojnë kufizimet: “Nuk po na vret Covid-i, po na vrisni ju”, napolitanët përleshen me policinë

“S’po na vret Covid-i, po na vrisni ju”; me këto thirrje, qindra vetë, shumica të rinj mbushën rruget e Napolit, të indinjuar...

Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës.

Kryeministri Edi Rama ka festuar 10 vjetorin e martesës së tij më zonjën Linda Rama.  Rama ka ndarë me...

Spitalet plot, do të shërohemi jashtë shtetit? Filipçe: Jemi gati edhe për momente të tilla

https://youtu.be/kmDRVt4Vk5s Kapacitetet spitalore do të zgjerohen, kurse stafi mjekësor do të plotësohet. Ministri Venko Filipçe gjatë vizitës...

More Articles Like This