KE-ja në negociata me kompaninë e pestë për vaksinat kundër Covid-19

Must Read

597 shkelje për mosmbajtje të maskës

Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Republikës të Maqedonisë së Veriut në lidhje me masën...

Liderët botërorë: Vetëm së bashku kundër sfidave, veçanërisht me pandeminë

Gjatë kohës së sesionit të posaçëm të KB-së, me rastin e shënimit të 75 vjetorit të ekzistimit...

Padia e parë kundër diskriminimit gjinor në sport në vend

Para Gjykatës Themelore Civile Shkup sot duhet të mbahet seanca e parë për padinë kundër Federatës luftuese...
- Advertisement -

Komisioni Evropian (KE) ka kumtuar se po hyn në negociata me kompaninë farmaceutike “Modern” për blerjen e vaksinës së mundshme kundër Covid-19.

“Modern” është kompania e pestë me të cilën Komisioni Evropian po negocion për kushte më të favorshme për qasje tek vaksina kundër virusit, pasi ajo të zbulohet. Katër kompanitë e tjera janë: “Sanofi-GSK”, “Xhonson dhe Xhonson”, “KjurVak” dhe “AstraZeneka”.

- Advertisement -

Komisioni njofton se marrëveshje hipotetike me kompaninë “Modern” do t’i lejonte vendet anëtare të BE-së të blinin vaksinën dhe ta dhuronin atë në vendet ekonomikisht të cenueshme. Për momentin, pala evropiane vlerëson se në parim do të bliheshin tetëdhjetë milionë doza për BE-në, me mundësinë për tetëdhjetë të tjera shtesë pasi vaksina të zbulohet të jetë efektive dhe e sigurt.

“Pas negociatave intensive, Komisioni Evropian tani ka përfunduar bisedimet me kompaninë e pestë farmaceutike për të siguruar qasje të shpejtë në vaksinën për evropianët. Ne investojmë në kompani që përdorin teknologji të llojllojshme për të rritur shanset tona për vaksina të sigurta dhe efektive. Ne vazhdojmë të negociojmë me kompani të tjera sepse duam të sigurohemi që vaksinat në mënyrë të shpjet të jenë në dispozicion në treg”, deklaroi Ursula von der Lajen, kryetarja e Komisionit Evropian.

- Advertisement -

“Modern” është kompani me qendër në SHBA. Nëse këto negociata japin fryte, rezultati do të financohet me ndihmën e instrumentit evropian të ndihmës emergjente, fond me portofol të veçantë kushtuar vaksinave të mundshme me “profil të larmishëm”.

Komisioni Evropian synon t’u sigurojë qytetarëve qasje në vaksinë deri në fund të vitit të ardhshëm me çmim të përballueshëm për të gjithë si në BE ashtu edhe në botë. 

- Advertisement -

597 shkelje për mosmbajtje të maskës

Gjatë 24 orëve të fundit në territorin e Republikës të Maqedonisë së Veriut në lidhje me masën për mosmbajtje të mbrojtjes personale...

Liderët botërorë: Vetëm së bashku kundër sfidave, veçanërisht me pandeminë

Gjatë kohës së sesionit të posaçëm të KB-së, me rastin e shënimit të 75 vjetorit të ekzistimit të kësaj organizate, liderët botërorë...

Padia e parë kundër diskriminimit gjinor në sport në vend

Para Gjykatës Themelore Civile Shkup sot duhet të mbahet seanca e parë për padinë kundër Federatës luftuese në bazë të “ndalesës së...

Pensionet për muajin shtator, siguria e prodhimeve dhe shitja e rrushit, sot diskutohen në Qeveri

Qeveria e Maqedonisë së Veriut sot, me fillim prej ora 12:00, në sallën solemne do të mbajë seancën e 5-të, në të...

“Këtë vit, gjendja është ndërlikuar edhe më shumë për shkak të pandemisë së Kovid-19”, tha Pendarovski në 75-vjetorin e OKB-së

Në ngjarjen e nivelit të lartë, që u mbajtur mbrëmë në New York (Nju Jork) për 75-vjetorin e Organizatës së Kombeve të...
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -